طالبان از آموزگاران هرات خواست «مذهب» خود را مشخص کنند

برخی آموزگاران در هرات، این اقدام طالبان را ایجاد تفرقه میان شهروندان عنوان کرده‌‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ریاست استخبارات (اطلاعات) گروه طالبان در ولایت (استان) هرات، در غرب افغانستان، از آموزگاران مدارس و مدارس دینی دولتی خواسته‌ است، «مذهب» خود را مشخص کنند.

بر اساس نسخه‌ای از فرم «شهرت آموزگاران مکاتب و مدارس دولتی هرات» که دوشنبه 15 نوامبر (24 عقرب)، در اختیار روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان قرار گرفته، آموزگاران مکلف شده‌اند تا علاوه بر شهرت، محل وظیفه، آدرس خانه، شماره‌ تماس و سکونت، «مذهب» خود را در این جدول ذکر کنند.

این اقدام طالبان با موجی از انتقادات روبرو شده است. هر چند حکومت پیشین به انحصار قدرت و تبعیض سیستماتیک متهم بود، اما در فرم شهرت آموزگاران چنین گزینه‌ای وجود نداشت تا زمینه‌ برای اعمال تبعیض مذهبی و قومی فراهم نشود.

به نظر می‌رسد که این گروه تلاش دارد همانند دیگر بخش‌های حکومت «موقت»، آموزش و پرورش را نیز در انحصار خود قرار دهد.

برخی آموزگاران در هرات، این اقدام طالبان را ایجاد تفرقه میان شهروندان به‌خصوص شیعیان و اهل‌سنت عنوان کرده و از طالبان خواسته‌اند تا از چنین اقداماتی خودداری کند.

شیراحمد عمار، نماینده‌ ویژه‌ والی طالبان در هرات، گفته است در این مورد تحقیق خواهد شد که چرا این فرم‌ها در مدارس توزیع شده‌اند.

در همین راستا، زنان افغانستانی، یک‌شنبه، 14 نوامبر (23 عقرب)، در یک گردهمایی در شهر کابل گفته‌اند، طالبان در نقاط مختلف کشور، اقلیت‌های قومی را سرکوب کرده و در برخی موارد آنها را به کوچ اجباری سوق داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید