معترضان در کابل: طالبان زنان و اقلیت‌های قومی را سرکوب می‌کند

طی دو ماه گذشته اعتراضات زنان در کابل و شهرهای بزرگ افغانستان از سوی طالبان سرکوب شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از زنان معترض در کابل، گروه طالبان را به سرکوب زنان و اقلیت‌های قومی در افغانستان متهم کرده‌اند.

زنان معترض، یک‌شنبه، 14 نوامبر (23 عقرب)، در یک گردهمایی در شهر کابل گفته‌اند، طالبان به «عفو عمومی» پای‌بند نیست و در نقاط مختلف، اقلیت‌های قومی را سرکوب کرده و در برخی موارد به کوچ اجباری سوق داده است.

Advertisement

معترضان در اعلامیه‌ای گفته‌اند، پس از سقوط حکومت پیشین، زنان از حقوق اساسی خود محروم شده و اجازه کار و تحصیل ندارند.

در اعلامیه‌ آمده است، نیروهای طالبان در کنار آزار و اذیت و شکنجه‌ای اقلیت‌های قومی، در برخی از ولایت‌ها (استان‌ها) آنان را کوچ‌ اجباری داده است، اما این افراد از ترس طالبان نمی‌توانند صدای خود را به گوش کسی برسانند.

زنان معترض افزوده‌اند، با آن‌که طالبان عفو عمومی اعلام کرده است، اما سربازان حکومت پیشین هنوز توسط طالبان مورد بازجویی و خشونت قرار می‌گیرند.

معترضان از جامعه جهانی خواسته‌اند، حکومت «موقت» طالبان را به‌رسمیت نشناسند و در پیوند به وضعیت بد حقوق‌بشری به‌خصوص حقوق زنان و اقلیت‌ها سکوت اختیار نکند.

در اعلامیه همچنان علاوه شده است، فرار محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین این کشور، سبب بوجود آمدن وضعیت کنونی شده است و دادگاه بین‌المللی باید رئیس‌جمهوری فراری را بازداشت و محاکمه کند.

طالبان نیز تلاش کرد تا با استفاده از زور و خشونت، مانع حضور روزنامه‌نگاران و پوشش رسانه‌ای این گردهمایی شود و یک روزنامه‌نگار افغانستانی توسط سربازان طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

پیش از این نیز بارها گروه طالبان، مانع برگزاری اعتراضات زنان و پوشش خبری آن شده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید