دبیرستان‌های دخترانه در هرات بار دیگر توسط طالبان تعطیل شدند

رئیس شورای منتحب آموزگاران هرات، یک هفته قبل از بازگشایی مدارس به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم خبر داده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از آموزگاران و دانش‌آموزان لیسه‌های (دبیرستان‌های) دخترانه در ولایت (استان) هرات، در غرب افغانستان گفته‌اند، طالبان دوباره دروازه‌های مدارس را به‌روی آن‌ها بسته‌ است.

صابر مشعل، رئیس شورای منتحب آموزگاران هرات، هفته پیش به رسانه‌ها گفته بود که فعلا هیچ محدودیتی برای بازگشایی مدارس دخترانه در این ولایت وجود ندارد و دختران دانش‌آموز در ولسوالی‌ها نیز از دوشنبه 8 نوامبر (17 عقرب)، به مدارس دسترسی خواهند داشت.

اما تنها یک هفته پس از حضور دختران در مدارس و با نزدیک شدن امتحانات آخر سال، طالبان به معلمان و مسئولین لیسه‌های دخترانه دستور داده است که مدارس را تعطیل کنند.

دختران دانش‌آموز در هرات می‌گویند طالبان به آن‌ها دستور داده است، تا دوشنبه 15 نوامبر، کتاب‌های درسی خود را به مدیریت مدرسه تحویل دهند و پس از تاریخ یاد شده در مدارس حاضر نشوند.

صابر مشعل، شنبه 13 نوامبر (22 عقرب) گفت، وزارت معارف طالبان، دستورالعمل جدیدی تهیه کرده است که بر اساس آن از دانش‌آموزان دختر که بالاتر از کلاس ششم هستند، امتحانات نهایی آخر سال گرفته نخواهد شد و آن‌ها بدون پشت سر گذاشتن امتحانات، به کلاس‌های بعدی خواهند رفت.

از سوی دیگر برخی گزارش‌ها حاکی است که طالبان در تماس با خانواده‌های دانش آموزان، دلیل تعطیلی دوباره لیسه‌های دخترانه در هرات را تهدید «داعش» عنوان کرده است و این که قادر با تامین امنیت این مدارس نیست. طالبان به خانواده‌ها گفته تا اطلاع ثانوی مدارس دخترانه بازگشایی نخواهد شد.

این در حالی است که دروازه‌های مدارس به‌روی پسران و دختران پایین‌تر از کلاس ششم همچنان باز است و در صورت وجود تهدیدات امنیتی، تمام مدارس از آن متاثر خواهند شد.

همچنان گفته می‌شود طالبان از طریق بلندگوهای مساجد در هرات اعلام کرده است، دختران بالاتر از 9 سال اجازه رفتن به مدرسه و آموزش را ندارند.

دروازه‌های لیسه‌ها در حالی به‌روی دختران بسته شده است که نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات، دو هفته قبل به شهروندان این ولایت اطمینان داده بود که تمام مدارس دخترانه در هرات بازگشایی خواهد شد.

طالبان پس از تسلط کامل بر افغانستان، در 17 سپتامبر (26 سنبله)، تنها دستور بازگشایی مدارس پسرانه در این کشور را صادر کرد، اما بسته‌ماندن دروازه‌های مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم، با موج انتقادات در داخل و خارج از کشور مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید