نگرانی یونیسف از ازدواج کودکان دختر در افغانستان

با تسلط طالبان بر افغانستان، فقر و گرسنگی سبب شده است تا شهروندان فرزندان خود را بفروشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف)، از افزایش ازدواج کودکان در افغانستان «شدیدا» ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواسته است راهکارهای مشخصی را در زمینه‌ حمایت از دختران انجام دهد.

هنریتا فور، رئیس اجرایی یونیسف، جمعه 12 نوامبر (21 عقرب)، اعلام کرد، گزارش‌های موثق از افغانستان دریافت کرده که برخی خانواده‌ها در بدل دریافت جهیزیه، حتی نوزدان 20 روزه خویش را برای ازدواج در آینده پیشنهاد کرده‌اند.

در اعلامیه آمده است که قبل از تسلط کامل طالبان بر افغانستان، شرکای یونیسف در سال‌های 2018 و 2019، تنها در دو ولایت (استان) هرات و بادغیس 183 مورد ازدواج کودکان و 10 مورد فروش کودکان که بین شش ماه تا 17 سال سن داشتند را ثبت کرده‌اند.

بر اساس تخمین یونیسف، 28 درصد از زنان 15 تا 49 ساله این کشور، قبل از 18 سالگی ازدواج کرده‌اند.

به باور هنریتا فور، مسدود ماندن دروازه‌های مدارس به‌روی دختران نوجوان از سوی طالبان، خطر افزایش ازدواج کودکان را بیشتر کرده و استدلال یونیسف این است که آموزش دختران بهترین راه برای محافظت از ازدواج و کار کودکان است.

در اعلامیه‌ای یونیسف آمده است، بیشتر دخترانی که قبل از 18 سالگی ازدواج می‌کنند از مدرسه محروم می‌شوند و آن‌ها بیشتر در معرض خشونت‌های خانوادگی، تبعیض و سوءاستفاده قرار می‌گیرند.

ازدواج دختران کودک در افغانستان
ازدواج دختران کودک در افغانستان

همچنان اعلامیه افزوده است: «این دختران دارای روح ناسالم و ضعیف هستند. آن‌ها در برابر عوارض بارداری و زایمان آسیب‌پذیرتر هستند.»

رئیس اجرایی اداره حمایت از کودکان سازمان ملل علاوه کرده است، همه‌گیری پاندمی کرونا، بحران غذایی ادامه‌دار و نزدیک شدن فصل سرمای زمستان، سبب تشدید وضعیت بد خانواده‌ها شده است و حتی در زمستان سال گذشته، حدود نیمی از شهروندان افغانستان به نیازهای اولیه از جمله تغذیه و آب صحی دسترسی نداشتند.

او هشدار داده است وضعیت وخیم اقتصادی در این کشور، عمق فقر را بیشتر خواهد کرد و خانواده‌ها را مجبور خواهد ساخت به انتخاب‌های ناامید کننده‌ای از جمله ازدواج دختران در سنین پایین دست بزنند.

در اعلامیه‌ای یونسیف بیان شده است که برای جبران خطر گرسنگی، در میان آسیب‌پذیرترین خانواده‌های افغانستانی، یک برنامه‌ای کمک نقدی را آغاز کرده است تا از کار و ازدوج کودکان جلوگیری شود و در آینده چنین برنامه‌هایی بیشتر خواهد شد.

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل، علاوه کرده است که در کنار این برنامه، با رهبران مذهبی نیز همکاری خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که آن‌ها در این زمینه دست ندارند. از سویی دیگر طالبان نیز باید اقدامات مشخص را برای حمایت و حفاظت از اقشار آسیب‌پذیر از جمله دختران روی انجام دهد.

یونیسف همچنان خواهان بازگشایی مدارس به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم شده و افزوده است طالبان باید اجازه دهد زنان آموزگار بدون هیچ تاخیری به وظایف خویش بازگردند زیرا آینده‌ یک نسل در معرض «خطر» قرار دارد.

هنریتا فور، در حالی از افزایش ازدواج‌ کودکان ابراز نگرانی کرده است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، برخی از خانواده‌ها برای زنده‌ماندن فرزندان دختر خود را به فروش گذاشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید