قطر به عنوان نماینده دیپلماتیک آمریکا در افغانستان ایفای نقش می‌کند

تاکنون هیچ کشوری به شمول آمریکا و قطر دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد آمریکایی فاش کرد که ایالات متحده و قطر توافق کردند که دوحه نماینده منافع دیپلماتیک واشنگتن در افغانستان باشد، اقدامی که نشانه مهمی از امکان ارتباط مستقیم واشنگتن و طالبان در آینده پس از یک جنگ 20 ساله تلقی می‌شود.

این مقام آمریکایی به خبرگزاری «رویترز» گفت که قطر به طور موقت میزبان 8000 افغان آسیب‌پذیر است که برای ویزای مهاجرت به کشور سوم درخواست داده‌اند.

قابل ذکر است که قطر احتمالا امروز جمعه توافقنامه‌ای را برای ایفای نقش «دفتر حافظ منافع» برای آمریکا جهت کمک به تسهیل هرگونه ارتباط رسمی بین واشنگتن و دولت طالبان در افغانستان امضا خواهد کرد. دولتی که تاکنون هیچ کشوری آن را به رسمیت نشناخته است.

در اکتبر گذشته، دوحه میزبان اولین گفت‌وگوهای رو در روی بین ایالات متحده و طالبان از زمان خروج این کشور از افغانستان در ماه اوت پس از سقوط کابل بود.

این در حالی است که هیچ کشوری به شمول آمریکا و قطر تاکنون دولت طالبان را به رسمیت نشناخته است.
گفتنی است که دولت جو بایدن به‌خاطر خروج فاجعه‌بار و ناگهانی‌ از افغانستان و پیامدهای آن و همچنین شرایط کنونی در این کشور همواره از سوی برخی سیاسیون آمریکایی مورد انتقاد قرار گرفته است.

لیندسی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه ایالات متحده اخیرا در اظهاراتی گفت، عملکرد جو بایدن، به‌ویژه پس از خروج از افغانستان، از جیمی کارتر نیز بدتر است.

گراهام در ادامه اظهارات خود گفت، ارتش آمریکا به جو بایدن تذکر داده بود که اگر تمام نیروهای این کشور از افغانستان خارج شده و پایگاه هوایی بگرام رها شود، افغانستان دچار فروپاشی خواهد شد و آمریکا نمی‌تواند از آن‌چه که باقی مانده است، دفاع کند.

او افزود: «جو بایدن ماهیت جنگ علیه تروریسم را نمی‌فهمد. او گمان می‌کند در صورت عقب‌نشینی از این مناطق، ما همچنان در امنیت خواهیم بود.»

همچنان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، هفته گذشته در گفتگو با فاکس نیوز بار دیگر به سیاست‌های جو بایدن در قبال افغانستان تاخت و از نحوه خروج نیروهای آمریکایی از این کشور به شدت انتقاد کرد.

او گفت: «کاری‌ که آن‌ها با به اصطلاح این عقب‌نشینی انجام دادند، واقعا تسلیم شدن بود، شرم‌آورترین و هولناک‌ترین کابوسی است که هرگز از نظر روانی از آن رها نمی‌شویم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید