امیرخان متقی: اجازه نخواهیم داد افغانستان به میدان رقابت قدرت‌های بزرگ تبدیل شود

سرپرست وزارت خارجه طالبان چند روز قبل با یک هئیت بلندپایه، برای بررسی و بهبود وضعیت تجارت میان کابل و اسلام آباد به پاکستان سفر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه طالبان گفته است، این گروه اجازه نخواهد داد افغانستان به میدان رقابت‌ برای قدرت‌های بزرگ جهان تبدیل شود.

سرپرست وزارت خارجه طالبان، جمعه 12 نوامبر (21 عقرب)، در مرکز مطالعات استراتیژیک اسلام آباد، به جامعه جهانی هشدار داد که از راه «زور» و فشار وارد کردن به طالبان نمی‌تواند آن‌ها را وادار کند تا به خواست‌های جامعه جهانی پاسخ مثبت دهد.

به گفته او، انتظارات و خواست‌های جامعه جهانی مبنی بر اصلاحات در حکومت طالبان و رفتار این گروه، تنها از راه همکاری نتیجه‌بخش خواهد بود و طالبان حاضر است به‌ خواست‌های معقول جهان که منافع شهروندان در آن تامین شود، پاسخ مثبت دهد.

او افزود تجربه بیست سال گذشته نشان می‌دهد که وارد کردن فشار بر طالبان، به آوردن اصلاحات در افغانستان منجر نخواهد شد.

امیرخان متقی، مدعی شد که حکومت طالبان فراگیر و همه‌شمول است و خطاب به ایالات متحده گفت: «ما هیچ وقت از جو بایدن نخواستیم که دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا را در کابینه خود شامل سازد.»

او همچنان علاوه کرد، نظامیان حکومت پیشین دوباره در ارتش طالبان جذب خواهند شد و افغانستان نیاز به نیروی ارتش بیشتر ندارد.

متقی در حالی از جذب نظامیان پیشین در ارتش طالبان سخن می‌گوید که پیش‌تر افسران و کارمندان ریاست عمومی امنیت ملی حکومت پیشین، در نامه‌ای سرگشاده‌، نوشته‌اند گروه طالبان آن‌ها را ردیابی کرده و به‌ قتل می‌رساند.

سرپرست وزارت خارجه طالبان چند روز قبل با یک هئیت بلندپایه، برای بررسی و بهبود وضعیت تجارت میان کابل و اسلام آباد به پاکستان سفر کرد و هنوز در این کشور به‌‎سر می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید