.
.
.

ایران ده‌ها هزار پناهجوی افغان را به افغانستان بازگرداند

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد که در سال جاری حداقل 3200 کودک بی‌سرپرست را در میان اخراج‌شدگان از ایران دیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با وجود وضعیت جنگ‌زده افغانستان، دولت ایران کماکان به اخراج پناهجویان افغان ادامه می‌دهد. ایران امسال در مجموع بیش از یک میلیون افغان، و تنها در هفته آخر اکتبر 28 هزار افغان را اخراج کرده است.

غالب آمدن طالبان بر افغانستان در اواسط ماه اوت که باعث سقوط دولت قانونی و فروپاشی زیرساخت‌های این کشور شد، مردم افغانستان را با قحطی مواجه کرده است. به گزارش روزنامه بریتانیایی «مترو»، پنجشنبه، 11 نوامبر 2021، در بحبوحه بحران انسانی فزاینده در این کشور جنگ‌زده، آژانس‌های امدادرسانی بین‌المللی تهران را به بدتر کردن اوضاع متهم کرده‌اند.

افغان‌های اخراج‌شده به خبرنگاران و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری گفته‌اند که دولت ایران پیش از اخراج، آنها را در کمپ‌های بازداشتی «شلوغ و کثیف» نگهداری کرده، و در آنجا برخی از آنها را قبل از انتقال به گذرگاه مرزی مورد ضرب و شتم قرار داده است.

به گفته «مترو»، یک جوان نوزده ساله که قبل از اخراج از ایران کارگر ساختمانی بود، گفت: «آنها با ما مثل آدم برخورد نمی‌کردند. دست‌ها و چشم‌های‌مان را می‌بستند و به ما توهین می‌کردند.»

این جوان افغان افزود که مقامات ایرانی وی را در کمپ بازداشت پناهجویان مورد ضرب و شتم قرار دادند، چرا که او پولی برای پرداخت «هزینه اخراج» خود نداشته است.

آنتونیو ویتورینو، مدیر کل «سازمان بین‌المللی مهاجرت»، در این راستا در بیانیه‌ای اعلام کرد که اخراج فزاینده پناهجویان افغان در سراسر جهان، چالش‌های پیش روی این کشور بحران‌زده را تشدید کرده است. به گفته وی: «اخراج‌شدگان اغلب خسته و شکسته به افغانستان بازگشتند؛ و نیاز به مراقبت‌‌های بهداشتی، تغذیه و استراحت دارند.»

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرد که در سال جاری حداقل 3200 کودک بی‌سرپرست را در میان اخراج‌شدگان از ایران شناسایی کرده است. این سازمان از تمام کشورها درخواست کرده تا اخراج پناهجویان افغان را با نظر به «وضعیت بسیار ناآرام» کشورشان متوقف کنند.