سازمان ملل: بقایای جنگ همچنان از کودکان افغانستان قربانی می‌گیرد

طی 10 روز گذشته، 5 کودک در پی انفجار مواد منفجره بقایای جنگ در افغانستان جان‌ خود را از دست دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل «اوچا» در افغانستان اعلام کرد، بقایای مواد منفجر نشده‌ای که از زمان جنگ باقی‌مانده است هنوز هم از کودکان این کشور قربانی می‌گیرد.

«اوچا»، چهارشنبه، 10 نوامبر (19 عقرب)، در اعلامیه‌ای نوشت، با وجود کاهش جنگ و درگیری‌ها طی سه ماه‌ گذشته در افغانستان، آمار کودکانی که در پی انفجار ماین (مین) و مواد منفجر نشده‌ بقایای جنگ قربانی شده‌اند، همچنان نگران کننده است.

در اعلامیه آمده است، یک‌شنبه، 7 نوامبر، در پی انفجار ماین در ولایت (استان) ارزگان در جنوب افغانستان، 3 کودک کشته و 3 کودک دیگر نیز زخمی شدند.

بر اساس اعلامیه‌ دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل، نهاد ماین‌پاکی‌ (مین‌روبی) این سازمان، در همکاری با دیگر نهادهای بین‌المللی و محلی، برای رفع تهدیدات ناشی از بقایای مواد منفجر نشده به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

منابع محلی، چهارشنبه 9 نوامبر (19 عقرب)، از زخمی‌شدن 4 کودک در پی انفجار ماین جاسازی‌شده طالبان، در 15 کیلومتری شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور در غرب افغانستان خبر دادند.

به گفته این منابع، در این رویداد دست یک کودک قطع شد و وضعیت دو کودک دیگر نیز وخیم است.

همچنان، چهار‌شنبه 3 نوامبر (12 عقرب)، انفجار مرمی (گلوله) هاوان، در روستای پل سیدمختار، ولسوالی چهاردره ولایت کندز، جان دو کودک را گرفت و پنج کودک دیگر را زخمی ساخت.

طی چندین سال جنگ در افغانستان، زنان و کودکان همواره قربانیان اصلی ماین‌ها و مواد منفجره بوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید