طالبان: خروج خلبانان نظامی از افغانستان تاسف‌بار است

پس از سقوط افغانستان به‌دست طالبان، هزاران خلبان حکومت پیشین به خارج از کشور گریختند یا هم از ترس طالبان پنهان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طالبان با «تاسف‌بار» توصیف کردن خروج خلبانان نظامی دولت سابق افغانستان از کشور، از آنان خواست تا در افغانستان بمانند و با دولت طالبان همکاری کنند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، چهارشنبه، 10 نوامبر، در یک نشست خبری در کابل تاکید کرد که این گروه به خلبانان حمله نخواهد کرد و آنان بازداشت نخواهند شد.

او گفت: «آنها با هیچ مشکل امنیتی مواجه نخواهند شد و برنامه‌ای برای دستگیری آنها وجود ندارد. خلبانان چه قبلا در ارتش و چه در نیروی هوایی کشوری بوده‌اند می‌توانند در خدمت کشور خود باشند.»

مجاهد گفت، طالبان به خلبانان نظامی نیاز دارد و خروج آنها امری تاسف‌بار است.

شماری از خلبانان نظامی افغان که در تاجیکستان در بازداشت به سر می‌بردند به همراه چندین تن دیگر، سه‌شنبه هفته جاری با یک پرواز که با واسطه ایالات متحده ترتیب داده شد، از تاجیکستان خارج شدند.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اعلام کرد، این خلبانان افغان از تاجیکستان به آمریکا انتقال داده شدند.

«نیویورک تایمز» پیشتر در گزارشی فاش کرده بود که بیش از 143 خلبان، کمک خلبان و کارکنان نیرو‌های هوایی دولت پیشین افغانستان که به تاجیکستان فرار کرده بودند، زندانی‌ هستند و ایالات متحده هیچ کمکی به آنان نکرده است.

شایان ذکر است که خلبانان نظامی افغانستان همراه با همتایان آمریکایی خود در جنگ 20 ساله علیه طالبان که با خروج نیروهای خارجی در اواخر ماه اوت به پایان رسید، نقش کلیدی ایفا کردند.

این حملات هوایی خسارات سنگینی را در صفوف طالبان به بار آورد و اعضای آن را بارها مجبور به ترک مواضعی کرد که در مناطق مختلف کشور تصرف کرده بودند.

اما با فروپاشی دولت افغانستان در اواسط ماه اوت سال جاری، صدها خلبان به کشورهای آسیای میانه از جمله تاجیکستان و ازبکستان گریختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید