کمیسیون تصفیه اعضای طالبان در کندز ایجاد شد؛ 208 نفر اخراج شدند

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان گفته بود این گروه باید از افراد نامطلوب پاک‌سازی شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه طالبان برای پاک‌سازی صفوف نظامیان خود از افراد خودسر، فرصت‌طلب و سود‌جو، یک کمیسیون را در ولایت کندز در شمال افغانستان ایجاد کرده است تا آن‌ها را شناسایی و برکنار کند.

مطیع‌الله روحانی، رئیس اداره اطلاع‌رسانی و فرهنگ طالبان در کندز، چهار‌شنبه 10 نوامبر (19 عقرب)، به رسانه‌های افغانستان گفت، در نخستین ماموریت این کمیسیون، تعدادی از نیروهای طالبان که از آن‌ها به‌عنوان «سود‌جو» و «فرصت‌طلب» یاد شده شناسایی و برکنار شده‌اند.

به گفته او، اعضای این کمیسیون از نمایندگان وزارت امور داخله، وزارت دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی طالبان تشکیل شده‌اند و این کمیسیون تاکنون چندین عضو طالب را در ولسوالی خان آباد و مرکز ولایت کندز شناسایی و آن‌ها را از صفوف نیروهای طالبان اخراج کرده است.

همزمان، خلیل همراز، مسئول مطبوعاتی استخبارات (دستگاه اطلاعاتی)، طالبان، در یک نشست خبری در کابل گفت تاکنون 208 نفر را از صفوف نیروهای طالبان بیرون کرده‌اند و بررسی‌ها در مورد دو هزار و 607 عضو دیگر این گروه جریان دارد.

این کمیسیون در حالی تشکیل می‌شود که شهروندان کندز مدعی شده‌اند اعضای طالبان به‌دلیل خصوصت‌های شخصی، شهروندان را به بهانه‌های مختلف به‌قتل می‌رسانند. آن‌ها ابراز امیدواری می‌کنند که با ایجاد این کمیسیون از اقدام‌های خودسرانه به کشتار شهروندان توسط برخی عناصر طالبان جلوگیری شود.

همچنان در بخش‌های دیگر افغانستان، به‌خصوص در ولایت‌های ننگرهار و بلخ، قتل‌های زنجیره‌ای با انگیزه‌های نامعلوم علیه نظامیان پیشین، فعالان مدنی و کنش‌گران به‌شدت افزایش یافته است و شهروندان بارها خواستار رسیدگی به این وضعیت شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، فروزان صافی، استاد دانشگاه و فعال مدنی، با سه زن کنش‌گر دیگر، بگونه‌ای مرموز به‌ قتل رسیده‌اند و اجساد آن‌ها پنج‌شنبه، 4 نوامبر، از یک گودال در حومه‌ای شهرک خالد بن ولید در ناحیه اول شهر مزارشریف پیدا شد.

گفته شده این چهار زن فعال افغانستانی، زمانی که برای خروج از کشور به‌سوی میدان هوایی (فرودگاه) در حرکت بودند با ضرب گلوله به‌قتل رسیده‌اند.

سخنگوی طالبان، پنج‌شنبه، 4 نوامبر، از بیانیه ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، خبر داد که در آن آخندزاده درباره وجود افراد نفوذی در میان طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته بود: «هر بزرگ (فرمانده طالبان) مکلف است تا افراد نامطلوبی را که امید اصلاح آنان وجود ندارد، از صفوف شان بیرون کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید