نشست هند؛ تاکید بر مبارزه مشترک علیه تروریسم در افغانستان

پیش از این دو نشست دیگر در روسیه و ایران در مورد تحولات اخیر افغانستان برگزار شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مشاوران امنیت ملی و نمایندگانی از کشورهای همسایه افغانستان، به استثنای چین و پاکستان، در نشست امنیتی منطقه‌ای که در شهر دهلی نو درباره افغانستان برگزار شد، بر مبارزه مشترک علیه تروریسم در افغانستان تاکید کردند.

اشتراک کنندگان در این نشست که چهار‌شنبه، 10 نوامبر (19 عقرب)، برگزار شد، با ابراز نگرانی از افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی تحت حاکمیت طالبان تاکید کردند که باید بر مبارزه با تروریسم و چالش‌های امنیتی تمرکز صورت گیرد.

گفتنی است که نمایندگان طالبان به این نشست دعوت نشدند. چین و پاکستان هم پیشتر اعلام کرده بودند که در آن شرکت نمی‌کنند.

نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت ملی روسیه، در گفت‌وگو با خبرنگاران، تروریسم در افغانستان را خطر جدی برای منطقه و جهان عنوان کرد و افزود، تا کنون 20 گروه تروریستی در این کشور فعالیت دارند و 23 هزار نفر جذب این گروه‌ها شده‌اند.

به گزارش «هندوستان تایمز»، آجیت دووال، مشاور امنیت ملی هند، در این نشست گفته است تحولات اخیر در افغانستان، بر کشورهای همسایه و منطقه پیامدهای مهمی را به همراه خواهد داشت.

مشاور امنیت ملی هند تصریح کرده است: «زمان آن فرا رسیده است که رایزنی‌های نزدیک، همکاری و هم‌آهنگی بیشتر در مورد وضعیت افغانستان داشته باشیم.»

او برگزاری این نشست با حضور مشاوران امنیت ملی هفت کشور منطقه‌ای از جمله روسیه و ایران را برای تامین امنیت شهروندان افغانستانی و امنیت جمعی موثر عنوان کرده است.

محورهای مهم نشست دهلی در مورد افغانستان را، تلاش برای ایجاد رویکرد مشترک در مبارزه با تهدیدات فزاینده تروریسم، رادیکالیسم و قاچاق مواد مخدر، پس سقوط حکومت پیشین، تشکیل می‌دهد.

این نشست در سطح، مشاوران امنیت ملی و دبیران شوراهای امنیت کشورهای هند، روسیه، ایران، تاجکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ترکمنستان و اوزبیکستان برگزار شد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، این سومین نشست منطقه‌ای است که با محوریت افغانستان برگزار شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید