نیویورک تایمز: خلبانان نظامی افغان می‌گویند آمریکا آن‌ها را رها کرده است

این خلبانان که آمریکا میلیون‌ها میلیون‌ دالر را برای آموزش آنان هزینه کرد و آنان برای 20 سال با طالبان جنگیدند، یا از کشور فرار کرده یا هم در کابل از دست طالبان پنهان شده اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از خلبانان نظامی افغان که در تاجیکستان در بازداشت به سر می‌برند یا در افغانستان از دست طالبان پنهان شده‌اند، در حیرت هستند که چرا کشوری که آنها را آموزش داده از آنها حمایت نمی‌کند.

«نیویورک تایمز» در گزارشی فاش کرد که بیش از 143 خلبان، کمک خلبان و کارکنان نیرو‌های هوایی دولت پیشین افغانستان هنوز هم در تاجیکستان زندانی‌اند و ایالات متحده هیچ کمکی به آنان نکرده است.

بر اساس این گزارش، کارکنان نیروهای هوایی افغانستان پس از سقوط حکومت پیشین این کشور به منظور نجات جان خود به تاجیکستان گریخته‌اند و تاکنون ایالات متحده آنها را منتقل نکرده است.

به گفته نیویورک تایمز، از سوی دیگر، چندین هزار خلبان و کارکنان نیروهای هوایی دولت پیشین و خانواده‌‌های‌ آنها که از دست طالبان پنهان شده‌اند، با خطر جدی مواجه‌اند. آنان احساس می‌کنند توسط ارتش آمریکا، رها شده‌اند.

یکی از خلبانان افغان در تاجیکستان به نیویورک تایمز گفته است: «ما به ارتش و دولت آمریکا اعتماد داشتیم که به ما کمک می‌کنند و ما را از این وضعیت بیرون می‌آورد.»

جنرال (ژنرال) دیوید هیکس، از آموزگاران نیروی هوایی ارتش افغانستان نیز گفت: «متوجه شدیم که هیچ برنامه‌ای از سوی ایالات متحده برای بیرون آوردن این افراد وجود ندارد.»

او گفت: «ایالات متحده میلیون‌ها میلیون‌ دالر را برای این افراد تحصیل‌کرده هزینه کرد. بر اساس آنچه آنها در جنگ با طالبان انجام دادند، فکر می‌کنم آنها باید در اولویت قرار بگیرند.»

با این حال، وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که با حکومت تاجیکستان برای خروج خلبانان افغان مطابق جدول تعیین شده، در ارتباط است.

با ورود طالبان به کابل، حدود 150 خلبان افغان با هواپیماهای نظامی به تاجیکستان گریختند و هنوز در این کشور به سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید