آموزگاران تنها دبیرستان دخترانه ولایت ارزگان به‌دلیل مشکلات اقتصادی استعفا کردند

یونیسف به تازگی اعلام کرده است برنامه‌ای را راه اندازی می‌کند که حقوق آموزگاران افغانستانی را مستقیم به آن‌ها پرداخت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مهتاب محمدی، مدیر تنها لیسه «دبیرستان» دخترانه در ولایت (استان) ارزگان در جنوب افغانستان گفته است آموزگاران این مدرسه به‌دلیل پرداخت نشدن چندین ماه حقوق‌، شغل خود را ترک کرده‌اند.

محمدی، سه‌شنبه 9 نوامبر (18 عقرب)، به روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گفت، آموزگاران این مدرسه پنج ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند و 23 آموزگار زن در این مدرسه مجبور شده‌اند استعفا کنند.

لیسه ملالی، تنها مکتب‌ «مدرسه‌» در ولایت ارزگان است که دختران را تا کلاس دوازدهم آموزش می‌دهد و زمینه‌ راه‌یابی آن‌ها را به کانکور (کنکور) و دانشگاه فراهم می‌سازد.

به گفته مدیر این لیسه، با روی کار آمدن طالبان، دختران بالاتر از کلاس ششم در این مدرسه اجازه آموزش را نیافته بودند و تنها دانش‌آموزان کلاس اول تا ششم که تعدادشان به حدود 800 نفر می‌رسید مشغول آموزش بودند، اما اکنون آن‌ها هم از آموزش محروم شده‌اند.

آموزگاران این مدرسه دو روز قبل به‌خاطر تاخیر در پرداخت حقوق‌، دست به تحصن زده بودند.

مسئولان ریاست معارف طالبان در ولایت ارزگان نیز تاخیر در پرداخت حقوق آموزگاران این مدرسه را تایید کرده و گفته‌اند از پنج ماه به این طرف حقوق آموزگاران پرداخت نشده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، حقوق کارمندان دولت به‌شمول آموزگاران با تاخیر روبرو شده است، از همین‌رو، طی روزهای اخیر آموزگاران در شهرهای مختلف دست به اعتراض و اعتصاب کاری زده‌اند.

در 18 عقرب، شماری از آموزگاران در ولایت قندهار در جنوب این کشور نیز به‎‌دلیل تاخیر در پرداخت حقوق آموزگاران دست به اعتصاب کاری زده بودند.

به‌تازگی اداره حمایت از کودکان سازمان ملل، «یونیسف»، اعلام کرده است که این سازمان برنامه‌ای را راه‌اندازی می‌کند که حقوق ماهانه آموزگاران افغان را به‌طور مستقیم پرداخت کند.

جان وگلار، مسئول امور آموزشی افغانستان در یونیسف، به خبرگزاری «رویترز» گفت که، روی یک طرح ویژه کار می‌کنند تا حقوق آموزگاران بدون این‌که در اختیار ادارات طالبان قرار گیرد، به‌طور مستقیم به‌دست آموزگاران برسد.

به گفته وگلار، به‌زودی روند ثبت‌نام تمام آموزگاران دولتی در این کشور آغاز خواهد شد و «بهترین راه کمک به آموزش دختران در افغانستان، ادامه حمایت مالی از آموزگاران است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید