نظامیان پیشین افغانستان: ادعای پیوستن به «داعش» توطئه برای کشتن ماست

پیش‌تر «وال‌ستریت ‌ژورنال» گزارش داده بود شماری از کارمندان امنیت ملی حکومت پیشین و نظامیان نخبه برای پیوستن به شاخه خراسان گروه «داعش» ثبت‌نام کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از نظامیان حکومت پیشن افغانستان، با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رسانه‌های این کشور، ادعای پیوستن به شاخه خراسان گروه «داعش» را شایعه و دست‌آویزی برای ترور سربازان پیشین توسط طالبان عنوان کرده‌اند.

پیش‌تر روزنامه «وال‌ستریت ‌ژورنال» به نقل از مقامات امنیتی حکومت پیشین و طالبان نوشته بود، شماری از کارمندان امنیت ملی حکومت پیشین و نظامیان نخبه که قبلا توسط ایالات متحده آموزش دیده بودند، برای پیوستن به شاخه خراسان گروه «داعش» ثبت‌نام کرده‌اند.

افسران و کارمندان ریاست عمومی امنیت ملی حکومت پیشین، در این نامه‌، نوشته‌اند گروه طالبان آن‌ها را ردیابی کرده و به‌قتل می‌رساند.

در این نامه آمده است که ادعای پیوستن برخی از همکاران آن‌ها به گروه «داعش»، بخشی از برنامه «خصمانه دشمن» است تا بتواند آن‌ها را به اتهام پیوستن به «داعش» از بین ببرد.

آن‌ها افزوده‌اند هرچند خواهان یک افغانستان باثبات هستند، اما هشدار داده‌اند در صورتی‌که جامعه جهانی به خواست‌ها و تامین حقوق‌بشری سربازان پیشین توجه نکند، برای زنده‌ماندن دست به هرکاری خواهند زد و در چنین شرایطی «خطرات و مسایل غیرقابل پیش‌بینی» رخ خواهد داد.

امضا کنندگان‌ نامه، خطاب به سازمان‎های مبارزه علیه تروریسم جهانی، سازمان‌های حقوق‌بشری و بین‌المللی به‌خصوص شورای امنیت سازمان ملل نوشته داده‌اند در صورتی‌که حساب‌شان را با گروه طالبان یک‌طرفه نکنند، ممکن است کشتار جمعی به‌وقوع بپیوندد و سربازان پیشین‌ به‌طرزی فجیع به‌قتل برسند.

بلال کریمی، از سخنگویان طالبان، سه‌شنبه، 2 نوامبر (11 عقرب)، در واکنش به گزارش روزنامه «وال‌ستریت ‌ژورنال» مدعی شد که شاخه خراسان گروه «داعش»، مانند سوریه و عراق در افغانستان وجود فیزیکی ندارد و قادر به سربازگیری نیست.

سخنگوی طالبان، شاخه خراسان گروه «داعش» را در این کشور «نامرئی» خواند و گفت، این گروه نه پایگاه نظامی دارد و نه هم قدرت، بنابراین «تهدید جدی‌ نیست».

او افزود، نظامیان آموزش دیده حکومت سابق افغانستان، به «داعش» نپیوسته‌اند و مدعی شد «اگر نظامیان حکومت پیشین سابقه خوبی داشته‌ باشند و به اررش‌های ملی و دینی پای‌بند باشند، در ارتش طالبان جذب خواهند شد.»

طالبان تاکنون در پاسخ به نامه‌ نظامیان پیشین واکنش نشان نداده‌ و در مورد نگرانی‌های آن‌ها اظهار نظری نکرده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم