بازگشایی مدارس دخترانه در هرات پس از تسلط طالبان

در اکثر از شهرهای بزرگ افغانستان از جمله کابل، هنوز مدارس دخترانه به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم بسته‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

صابر مشعل، رئیس شورای منتخب آموزگاران مدارس ولایت (استان) هرات در غرب افغانستان، از بازگشایی دروازه‌های مدارس دخترانه این شهر خبر داده و گفته‌ است به‌زودی در ولسوالی‌ها (شهرستان‌ها) نیز دختران به مدرسه بازخواهند گشت.

رئیس شورای منتحب آموزگاران، به رسانه‌های افغانستان گفته است، فعلا هیچ محدودیتی در برابر بازگشایی مدارس دخترانه در این ولایت وجود ندارد و دختران دانش‌آموز در ولسوالی‌ها نیز از دوشنبه 8 نوامبر (17 عقرب)، به مدارس دسترسی خواهند داشت.

Advertisement

به گفته او، اعضای این شورا، در ماه اخیر بارها با مقامات محلی و رئیس معارف طالبان در شهر هرات دیدار داشته‌اند و برای بازگشایی مدارس به‌روی دختران رایزنی کرده‌اند.

هرچند فعلا گروه طالبان با بازشدن دروازه‌های مدارس دخترانه در این ولایت موافقت کرده‌ است، اما نگرانی‌ها از تغییر دیدگاه این گروه همچنان وجود دارد.

صابر مشعل، از طالبان خواسته است از آموزش دختران حمایت کنند و در این راستا همچنان متعهد بمانند.

برخی از آموزگاران زن نیز در این ولایت، به رسانه‌ها گفته‌اند که دختران در شهر هرات به مدارس بازگشته‌اند و فعلا محدودیت‌ها در برابر آموزش دختران بالاتر از کلاس ششم نیز رفع شده است.

نوراحمد اسلام‌جار، والی طالبان در هرات، هفته گذشته به شهروندان این ولایت اطمینان داده بود که تمام مدارس دخترانه در هرات بازگشایی خواهد شد.

طالبان پس از تسلط کامل بر افغانستان، در 17 سپتامبر (26 سنبله)، تنها دستور بازگشایی مدارس پسرانه در این کشور را صادر کرد، اما بسته‌ماندن دروازه‌های مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم، با موج انتقادات در داخل و خارج از کشور مواجه شد.

اکنون به‌غیر از هرات در برخی از شهرهای دیگر این کشور نیز دختران بالاتر از کلاس ششم نیز اجازه رفتن به مدرسه را یافته‌اند، اما در کابل که بیشترین دانش‌آموز را به‌خود اختصاص می‌دهد، هنوز دختران اجازه رفتن به مدرسه را نیافته‌اند.

پیش‌تر، مقامات محلی طالبان در چهار ولایت کندز، بلخ، سرپل و جوزجان واقع در شمال افغانستان به برخی مدارس دخترانه اجازه بازگشایی دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم