قتل مرموز 5 زن کنش‌گر و سرباز پیشین در بلخ؛ طالبان دو نفر را بازداشت کردند

به تازگی پنج زن فعال‌ مدنی و سرباز حکومت پیشین بگونه مرموز در ولایت بلخ در شمال افغانستان کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی قتل مرموز چندین زن کنش‌گر و یک سرباز پیشین در ولایت بلخ در شمال افغانستان، وزارت امور داخله طالبان گفته است دو تن را به اتهام قتل زنان در این ولایت بازداشت کرده است.

سعید خوستی، سخنگوی‌ وزارت امور داخله‌ طالبان، شنبه 6 نوامبر (15 عقرب)، در یک نوار ویدیویی گفت، این دو متهم را از ناحیه‌ پنجم شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ بازداشت کرده‌ و آن‌ها اعتراف کرده‌اند که در قتل چهار زن در این ولایت دست دارند.

او بدون ارائه جزییات در مورد چگونگی قتل این چهار زن، افزوده است که قربانیان توسط این دو فرد به‌ محل که قتل در آنجا صورت گرفته، خواسته شده بودند.

بر اساس گزارش‌ها، فروزان صافی، استاد دانشگاه و فعال مدنی، با سه زن کنش‌گر دیگر، بگونه‌ای مرموز به‌ قتل رسیده‌اند و جسد آن‌ها پنج‌شنبه، از یک گودال در حومه‌ای شهرک خالد بن ولید در ناحیه اول شهر مزارشریف پیدا شدند.

گفته شده این چهار زن فعال افغانستانی، زمانی که برای خروج از کشور به‌سوی میدان هوایی (فرودگاه) در حرکت بودند با ضرب گلوله به‌قتل رسیده‌اند.

محمد صابر باتور، نامزد فروزان صافی در گفت‌وگو با ‌رسانه‌ها گفته است، فروزان ساعت دو بعدازظهر چهارشنبه به وقت محلی پس از دریافت تماس از سوی شخصی که خود را عضو یک سازمان حقوق‌ بشری معرفی کرده و گفته است این سازمان، فعالان مدنی و روزنامه‌نگاران را مخفیانه از کشور خارج می‌کند، با مدارک خود به‌سوی میدان هوایی راه افتاده است.

به گفته او، سه زن ‌کنش‌گر دیگر نیز با او همراه بوده‌اند، اما پس از آن تماس خانواده فروزان با او قطع می‌شود تا در نهایت یک روز بعد، جسد تیرباران شده‌ او توسط افراد ناشناس به شفاخانه (بیمارستان) مرکزی این ولایت انتقال یافته‌ است.

هویت سه زن دیگر که با او یکجا بوده‌اند تاکنون مشخص نشده‌ است.

اعضای خانواده‌ این فعال مدنی و استاد دانشگاه که جسد او را از سردخانه شفاخانه تحویل گرفتند، ادعا دارند که جسد ده‌ها زن جوان در آن‌جا نگهداری می‌شوند که تاکنون ردی از خانواده‌ آن‌ها پیدا نشده است.

با این حال فعالان مدنی بلخ ادعا کرده‌اند که گروه طالبان بگونه‌ای سیستماتیک فعالان مدنی و رسانه‌ای را بازداشت می‌کند و به‌قتل می‌رساند.

زنان در افغانستان
زنان در افغانستان

یک فعال مدنی در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی گفته است، بیش از 80 نفر بخاطر راه‌اندازی تظاهرات و گردهمایی‌های مدنی از سوی اعضای طالبان بازداشت شده‌اند و در توقیف این گروه به‌سر می‌برند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، ترور سازمان یافته‌ زنان به‌ویژه فعالان مدنی و سربازان حکومت پیشین‎ افزایش یافته است.

به تازگی، منابع محلی ولایت غور، در غرب افغانستان اعلام کردند که در پی وقوع یک انفجار در ولسوالی دولت‌یار، دختر یک عضو پیشین نیروهای امنیتی این کشور کشته شده است.

این منابع گفته‌اند، جمعه یک ماین (مین) جاسازی شده در داخل حمام خانه‌ای از نیروهای حکومت پیشین، در روستای دهمردی انفجار کرده و جان دختر جوان این عضو نظامی‌ پیشین را گرفته است.

به گفته منابع محلی، پدر این دختر قبلا با یک عضو گروه طالبان خصومت شخصی داشت، اما هنوز مشخص نیست که ماین از سوی عضو طالب جاسازی شده بوده یا گروه دیگر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید