سیگار: 60 تا 70 هزار سرباز افغان طی 20 سال کشته‌ شدند

کشتار نظامیان پیشین افغانستان از سوی طالبان همچنان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیگار یا بازرس ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان اعلام کرد که در 20 سال گذشته در افغانستان، 60 تا 70 سرباز ارتش و نیروی پلیس این کشور کشته شده‌اند.

سیگار جمعه، 5 نوامبر، در توییتی به نقل از مارک میلی، رییس ستاد ارتش آمریکا نوشت:«در دو دهه جنگ افغانستان حدود 60 تا 70 هزار سرباز ارتش و پولیس افغانستان کشته شده‌اند.»

گفتنی است که در دو دهه جنگ افغانستان صدها نظامی آمریکایی و ناتو نیز کشته‌ شده‌اند.

در حال حاضر سربازان امنیتی، دفاعی و ارتش افغانستان یا از این کشور خارج شده و یا هم مخفیانه زندگی می‌کنند، عناصر طالبان پس از تسلط بر این کشور تا به حال ده‌ها سرباز افغان را به قتل رساندند.

سربازان دولت پیشین افغانستان اکنون علاوه بر این که جان‌شان در خطر است، از فقر و گرسنگی نیز رنج می‌برند.

پیشتر گزارشی درباره دست‌فروشی سربازان ارتش پیشین افغانستان نشر شد که در خیابان‌های کابل پایتخت به عنوان دستفروش سبزیجات و میوه کار می‌کنند تا بتوانند هزینه‌های خانواده خود پرداخت کنند.

تا قبل از 15 اوت 2021 که طالبان بدون درگیری کابل را تصرف کرد، گزارش‌های متعددی از کشتار گروهی سربازان اسیر به دست طالبان حکایت داشت. با وجودی که دو روز پس از تصرف کابل به دست طالبان، رهبری این گروه عفو عمومی اعلام کرد، کشتار نظامیان پیشین همچنان ادامه دارد.

شماری از نظامیان پیشین افغانستان می‌گویند که پس از فرار اشرف غنی، تعدادی زیادی از نظامیان به طالبان تسلیم شدند تا کشته نشوند اما تاکنون از سرنوشت بسیاری از آنان خبری در دست نیست و احتمال دارد کشته شده باشند.

در همین راستا وزارت دفاع طالبان چهارشنبه گذشته اعلام کرد که جسد 15 عضو ارتش حکومت پیشین افغانستان همچنان در بیمارستان نظامی محمد داوود خان کابل نگهداری می‌شود. و در همین راستا رئیس ستاد ارتش طالبان گفت، یک کانتینر مملو از اجساد نظامیان پیشین در کابل توسط طالبان نگهداری می‌شود.

بر بنیاد بیانیه وزارت دفاع طالبان این جسدها حدود پنج ماه است که در سردخانه این بیمارستان نگهداری می‌شوند. حنیف خان، آمر پتالوژی بیمارستان گفته است، از این میان، تنها شش جسد قابل شناسایی‌اند.

وزارت دفاع طالبان همچنین از خانواده‌های سربازان حکومت پیشین خواسته است، در صورتی‌که شخص نظامی‌شان تا کنون مفقود است، برای شناسایی آن‌ها در بیمارستان نظامی کابل مراجعه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید