دیدبان حقوق‌بشر: ممنوعیت‌های طالبان علیه زنان بحران انسانی را تشدید می‌کند

با تسلط طالبان بر افغانستان، محدودیت‌های زیادی علیه زنان در این کشور اعمال می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان دیدبان حقوق‌بشر هشدار داد ممنوعیت‌هایی که از سوی طالبان علیه زنان در افغانستان از جمله امدادرسان‌های زن وضع می‌شود، بحران انسانی در این کشور را تشدید کرده است.

دیدبان حقوق‌بشر، چهار‌شنبه 3 نوامبر (12 عقرب)، با نشر گزارشی اعلام کرد که گروه طالبان در نیمی از ولایت‌های افغانستان یا به طور کامل مانع از ادامه فعالیت‌های امدادرسانان زن شده یا علیه آن‌ها محدودیت وضع می‌کنند.

بر بنیاد این گزارش دیدبان، طالبان در برخی از ولایات، امدادرسان‌های زن را مجبور کرده‌اند که هنگام حضور در محل کار، باید یکی از محارم‌شان را با خود داشته باشند.

دیدبان حقوق‌بشر، ضمن بررسی توافق‌های میان گروه هماهنگی کمک‎‌های بشردوستانه سازمان ملل و گروه طالبان در گزارش خود آورده است که تنها در یک مورد، در 28 اکتوبر، در سه ولایت به زنان امدادرسان اجازه فعالیت داده شده است.

این سازمان همچنین فعالیت آزادانه زنان برای ادامه عملیات امداد‌رسانی را یک ضرورت عنوان کرده است.

بر اساس این گزارش، محدودیت‎های شدیدی که طالبان بر زنان امدادرسان وضع کرده است، مانع رسیدن کمک‌های حیاتی به شهروندان، به‌ویژه زنانی می‌شود که سرپرست خانواده‌ها هستند.

دیدبان حقوق‌بشر خواستار امضای توافقنامه کتبی با طالبان شده که بر اساس آن زنان افغانستان بدون محدودیت و در امنیت بتوانند در فعالیت‌های بشردوستانه مشارکت کنند.

پس از تسلط طالبان بر این کشور، صندوق بین‌المللی پول، حدود 370 میلیون دالر، کمک‌‌های مالی خویش را به‌‌دلیل به‌‌رسمیت شناخته نشدن طالبان از سوی جامعه بین‌المللی متوقف کرد.

در پی این تصمیم، بانک‌ جهانی نیز اعلام کرد که بودجه افغانستان را متوقف کرده است. بانک جهانی از سال 2002 تا کنون 5 میلیارد و 300 میلیون دالر به افغانستان کمک کرده است.

از سویی دیگر، ایالات متحده و ناتو، که پیش از این 4 میلیارد دالر بودجه دفاعی افغانستان را تامین می‌کردند، پس از سقوط حکومت پیشین این بودجه را به‌طور کامل قطع کرده‌اند و در این راستا حدود 75 درصد بودجه غیرنظامی نیز قطع شده است.

با کاهش شدید کمک‌های خارجی، پرداخت حقوق کارمندان دولتی به تاخیر افتاده است، همزمان نظامیان پیشین شغل خود را از دست داده‌اند، میزان فقر و بیکاری نیز تحت حاکمیت طالبان به شدت افزایش یافته است تا جایی که برخی از خانواده‌ها برای نجات از گرسنگی به‌فروش فرزندان خود روی آورده‌اند.

با این وجود نیاز شهروندان افغانستانی، به کمک‌های بشردوستانه، بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است و سازمان‌های حقوق‌بشری و بین‌‌المللی بارها درباره خطر وقوع فاجعه انسانی در این کشور هشدار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید