یونیسف: حقوق آموزگاران افغانستانی را بدون دخالت طالبان پرداخت می‌کنیم

چند روز قبل، شماری از آموزگاران افغانستانی به‌دلیل تاخیر در پرداخت حقوق‌ خود در کابل دست به اعتراض زده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل، «یونیسف»، اعلام کرده است که این سازمان برنامه‌ای را راه‌اندازی می‌کند که حقوق ماهانه آموزگاران افغان را به‌طور مستقیم پرداخت کند.

جان وگلار، مسئول امور آموزشی افغانستان در یونیسف، به خبرگزاری «رویترز» گفت که، روی یک طرح ویژه کار می‌کنند تا حقوق آموزگاران بدون این‌که در اختیار ادارات طالبان قرار گیرد، به‌طور مستقیم به‌دست آموزگاران برسد.

به گفته وگلار، به‌زودی روند ثبت‌نام تمام آموزگاران دولتی در این کشور آغاز خواهد شد و «بهترین راه کمک به آموزش دختران در افغانستان، ادامه حمایت مالی از آموزگاران است».

او از کمک کنندگان مالی خواسته است، سرنوشت دختران افغانستان را به حال خود رها نکنند.

پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان در 15 اوت سال جاری، خدمات عمومی به‌ویژه در بخش‌های بهداشت و آموزش‌ و پرورش با بحران جدی روبرو شده‌ است.

به‌تازگی شماری از آموزگاران مدارس دولتی و پزشکان در این کشور، به‌دلیل پرداخت‌نشدن حقوق چندین ماهه و وضعیت نامطلوب اقتصادی در کابل، دست به اعتراض زده‌اند.

با خروج نیروهای بین‌المللی، بیش‌تر کمک‌های مالی که قبلا به دولت افغانستان پرداخت می‌شد قطع شدند، همچنان نزدیک به 9 میلیارد دالر (دلار) دارایی بانک مرکزی کابل نیز در ایالات متحده مسدود شد. از همین‌رو چندین ماه است که کارمندان دولتی به‌ویژه آموزگاران و پزشکان حقوق دریافت نکرده‌اند.

در حالی‌که سال تعلیمی رو به‌پایان است اما تاکنون دروازه‌های مدارس به‌روی دختران بالاتر از کلاس ششم بازگشایی نشده و طالبان به‌دلیل این اقدام، از جامعه جهانی نیز هشدار دریافت کرده است.

در روزهای اخیر، یک مقام طالبان به خبرگزاری «رویترز» گفته است، به‌زودی «خبرهای خوبی» در مورد آموزش دختران بزرگسال اعلام می‌شود و این گروه با یونیسف و دیگر نهادهای بین‌المللی مشغول همکاری است.

وحید هاشمی، مسئول برنامه‌ها و کمک‌های خارجی در وزارت معارف افغانستان گفته است که برای پیدا کردن راه‌حل مناسب، هر روز با یونیسف در حال گفت‌وگو هستند.

او افزوده است، وزارت معارف طالبان از نظر مالی با مشکل مواجه است و جامعه بین‌المللی، به‎‌خصوص آن‌هایی که برای شرایط اضطراری بودجه ویژه‌ دارند در بخش معارف کمک کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید