وزارت دفاع آمریکا: در حمله پهپادی ماه اوت به کابل «سهل‌انگاری جنایی» رخ نداده است

در حمله پهپادی آمریکا 10 غیرنظامی به‌شمول 7 کودک کشته شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سامی سعید، بازرس کل نیروهای هوایی ارتش آمریکا، حمله پهپادی ماه اوت که منجر به کشته‌شدن 10 غیرنظامی در کابل شد را «اشتباه تاسف‌بار» خواند و گفت در این حادثه «سهل‌انگاری جنایی» صورت نگرفته است.

سعید، چهارشنبه، 3 نوامبر (12 عقرب)، گفت حمله مذکور به علت خطاهای اجرا، تفسیر اطلاعات در حمایت از دیدگاه‌های خاص و اختلالات ارتباطی رخ داده است.

به گفته او، نتیجه‌ تحقیقات نشان می‌دهد برخی اشتباهات، از جمله ندیدن یک کودک چند دقیقه قبل از آغاز حمله پهپادی، رخ داده است. بازرس کل نیروهای هوایی ارتش آمریکا توضیح داد هویت این کودک به‌خوبی قابل تشخیص نبود، اکنون بررسی ویدیوها و داده‌ها نشان می‌دهد حدود دو دقیقه قبل از حمله شواهدی از حضور او در سانحه دیده شده است.

نیروهای آمریکایی در آخرین روزهای حضور خود در کابل، در 27 سنبله، یک حمله پهپادی را انجام داد و در آن زمان ادعا کرد، برای جلوگیری از حمله به میدان هوایی، یک فرد مضنون به عضویت در شاخه خراسان گروه «داعش» را هدف حمله قرار داده است.

اما پس از آن پنتاگون تایید کرد که در حمله پهپادی آمریکا، خانواده رمزی احمدی، کارمند یک موسسه امداد ایالات متحده هدف حمله قرار گرفته و اعضای این خانواده ارتباطی با گروه «داعش» نداشته‌اند.

در این حمله، 10 غیرنظامی به‌شمول 7 کودک که همه اعضای یک خانواده بودند کشته شدند.

در پی آن، جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، دستور بررسی این حمله را صادر کرد.

پس از انجام بررسی‌ها، وزارت دفاع آمریکا در 24 میزان، از پرداخت غرامت برای خانواده قربانیان خبر داد و گفت در همکاری با وزارت خارجه در تلاش‌ است تا اعضای خانواده آن‌ها را به آمریکا منتقل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید