طی سال گذشته 12 روزنامه‌نگار در افغانستان کشته شدند

با تسلط طالبان بر افغانستان، خشونت علیه روزنامه‌نگاران به‌‌شدت افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان اعلام کرده است که از ماه نوامبر سال 2020 تا کنون 12 روزنامه‌نگار در افغانستان به‌قتل رسیده‌اند که یک مورد آن پس از تسلط طالبان بر این کشور اتفاق افتاده است.

این کمیته، سه‌شنبه 2 نوامبر (11 عقرب)، با نشر بیانیه‌ای از ثبت 230 مورد خشونت علیه روزنامه‌نگاران این کشور، طی یک سال گذشته خبر داد که خشونت‌ها شامل مجروح‌ ساختن روزنامه‌نگاران، ضرب و شتم، تهدید، توهین و دیگر موارد است.

بر بنیاد این بیانیه، پس از تسلط طالبان بر این کشور، یک روزنامه‌نگار به‌قتل رسیده و 67 مورد خشونت علیه روزنامه‌‌نگاران ثبت شده‌ است.

طی ماه‌های اخیر، به‌ویژه در اعتراضات ضد طالبانی زنان در کابل و دیگر شهرهای کشور، بیش‌ترین خشونت‌ها از سوی اعضای طالبان علیه روزنامه‌‌نگاران صورت گرفته است.

چندین روزنامه‌‌نگار در جریان اعتراضات زنان، از سوی جنگجویان طالبان بازداشت و برخی‌ از آن‌ها به‌‌شدت مورد شکنجه قرار گرفته‌اند که می‌توان به ضرب و شتم روزنامه‌نگاران روزنامه «اطلاعات روز» اشاره کرد.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان، از طالبان خواسته است مکانیزم مشخصی را جهت تامین مصونیت روزنامه‌نگاران در افغانستان اتخاذ کند.

در اعلامیه این نهاد همچنان آمده است باید مکانیزم مشخصی برای رسیدگی به قضایای خشونت علیه روزنامه‌نگاران به‌‌ویژه قضایای قتل و ضرب و شتم روزنامه‌نگاران در چارچوب قانون اساسی تنظیم شود و عاملان این قضایا تحت پیگرد قرار گرفته و محاکمه شوند.

روزنامه‌نگاران در افغانستان
روزنامه‌نگاران در افغانستان

به تازگی، تعدادی از روزنامه‌نگاران افغانستانی و خارجی، هنگام پوشش تظاهرات زنان در کابل، از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

شماری از زنان افغانستان، پنج‌شنبه 21 اکتبر (29 میزان) در اعتراض به افزایش فقر، بیکاری و مسدود بودن دروازه‌های مکاتب (مدارس) به روی دختران، در کابل دست به تظاهرات زدند.

اما عناصر طالبان، مانع پوشش رسانه‌ای اعتراضات زنان شده و تعدادی از روزنامه‌نگارانی که برای پوشش خبری در صحنه حاضر بودند را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

زهرا محمدی، یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات گفت، عناصر طالبان دست‌کم سه روزنامه‌نگار که دو تن از آن‌ها خارجی بودند را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نیز از خشونت آشکار اعضای طالبان علیه روزنامه‌نگاران و معترضان حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم