انتشار اولین نوار صوتی هبت الله آخندزاده

مقامات طالبان گفته‌اند رهبر این گروه، بخاطر مسائل امنیتی از ظاهرشدن در انظار عمومی خودداری می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولین نوار صوتی سخنرانی ملاهبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، پس از تسلط این گروه بر افغانستان منتشر شد. او که برای نخستین‌بار میان جمعی از هوادارانش در ولایت (استان) قندهار در جنوب این کشور، در انظار عمومی ظاهر شده بود، سخنرانی کرده است.

در نوار صوتی که محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، شامگاه سه‌شنبه، 2 نوامبر (11 عقرب)، در توییتر خود منتشر کرد، رهبر طالبان ابراز امیدواری کرده است خداوند قربانی‌های آنها را قبول کند و به اعضای طالبان اجر نصیب کند.

او بدون اشاره به مسائل سیاسی، اعضای طالبان را به عبادت خداوند دعوت کرده و افزوده است «دعا» جایگاه بالایی در اسلام دارد از همین‌رو، همواره برای سلامتی فرماندهان طالبان دعا کنند.

رهبر طالبان، از این‌که پس از مدت‌ها موفق شده است با اعضای این گروه در افغانستان دیدار و در میان آن‌ها سخنرانی کند ابراز خرسندی کرده است و از آن‌ها خواسته در دعاهای خود او را فراموش نکنند.

آن‌چه که تا کنون از سخنرانی او در دارالعلوم حکیمیه، در قندهار منتشر شده، توصیه‌های دینی است و بارها در صحبت‌های خود از کلمه «دعا» استفاده کرده و برای حاکم شدن «قانون شریعت» در کشور دعا کرده است.

پیش‌تر، ویدیوی کوتاهی از حضور او میان هوادارانش در قندهار منتشر شد.

مقامات طالبان، یکشنبه، 31 اکتبر، اعلام کردند که ملا هبت‌الله آخندزاده که از زمان انتصاب در سال 2016 تاکنون به‌طور رسمی در هیچ مناسبتی ظاهر نشده بود، شامگاه شنبه در یک مهمانی در قندهار جنوب افغانستان شرکت کرد.

حکومت طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد که هبت‌الله آخندزاده در یک تجمع بزرگ در مدرسه «دارالعلوم الحکیم» حاضر شد و ده دقیقه برای سربازان و دانش‌آموزان سخنرانی کرد.

یک منبع محلی اعلام کرد که آخندزاده با کاروانی متشکل از دو خودروی تحت حفاظت بسیار شدید امنیتی وارد این مدرسه تعلیم قرآن در قندهار شد. گفته شده که او اجازه عکسبرداری از حضور خود در این سخنرانی را نداده است.

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، افراد مختلفی از جنگجویان و رهبران این گروه وارد کابل شدند اما رهبر طالبان که محل اختفای او همچنان نامعلوم است، به پایتخت نرفته است.

بلال کریمی، سخنگوی طالبان پیشتر فاش کرد که آخندزاده در شهر قندهار به سر می‌برد. او خاطر نشان کرد که رهبر طالبان به زودی در انظار عمومی ظاهر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید