قتل‌های زنجیره‌ای در سایه حاکمیت طالبان بر افغانستان

مردم افغانستان تحت حاکمیت طالبان علاوه بر بی‌ثباتی، خطر فروپاشی اقتصادی و قحطی با ناامنی و قتل‌های زنجیره‌ای مواجه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از زمان خروج نیروهای غربی و آمریکایی و تسلط طالبان بر افغانستان، بی ثباتی، ناامنی، ترورهای هدفمند و سرقت‌های مسلحانه در این کشور افزایش یافته است به طوری که در سایه حاکمیت این گروه، قتل‌های زنجیره‌ای در افغانستان افزایش و طی کمتر از یک هفته‌ای گذشته، دست‌کم 6 نفر در شهرهای مختلف به قتل رسیده‌اند.

منابع محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، سه‌شنبه 2 نوامبر (11 عقرب)، از کشته‌ شدن سه نفر طی دو رویداد جداگانه در شهر جلال‌‌ آباد، مرکز این ولایت خبر دادند.

به گفته این منابع، صبح سه‌شنبه یک روحانی در منطقه‌ای «اده کابل» از سوی افراد مسلح ناشناس به‌قتل رسید و همزمان جسد دو شخص دیگر که به «دار آویخته شده بودند»، از شاهراه جلال آباد – تورخم، در منطقه‌ای کاریزپل پیدا شده است.

به نقل از منابع محلی، احتمالا این دو شخص، دوشنبه شب به قتل رسیده و پس از آن به درخت آویخته شده‌اند.

در حالی‌که انتظار می‌رفت پس از تسلط طالبان بر این کشور، ترورهای هدفمند که معمولا از سوی این گروه صورت می‌گرفت کاهش یابد، اما بر خلاف آن ناامنی افزایش یافته و تنها طی روزهای اخیر چندین نفر در نقاط مختلف افغانستان با ضرب گلوله به قتل رسیده‌اند.

طی کمتر از یک هفته گذشته، دست‌کم 6 نفر در چهار ولایت به قتل رسیدند، شنبه (8 عقرب)، حمید سلطانی، یکی از پیش‌کسوتان فوتبال، در ولایت هرات، در غرب افغانستان با ضرب گلوله به قتل رسید.

دو روز قبل از آن، پنج‌شنبه (6 عقرب)، افراد مسلح ناشناس، یک روحانی را در منطقه کلدار، ولسوالی خیبر ولایت فاریاب، به قتل رساندند.

خالق‌یار احمدزی، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در ولایت کاپیسا نیز، چهارشنبه (5 عقرب)، از کشته شدن یک دانش‌آموز 18 ساله در شهر گردیز، مرکز این ولایت خبر داده است.

به گفته او، این پسر جوان، در مسیر راه مکتب (مدرسه)، توسط آدم‌ربایان، ربوده شده و پس از آن در اثر شکنجه، به‌شکل بی‌رحمانه‌ای به‌قتل رسیده و برخی از اعضای بدن او نیز توسط آدم‌ربایان مثله شده است.

در سایه بی‌ثباتی و نا‌آرامی‌ها علاوه بر قتل‌های زنجیره‌ای، سرقت‌های مسلحانه نیز دیگر مشکلی است که شهروندان افغانستان تحت حاکمیت طالبان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید