ادعای طالبان: «داعش» در افغانستان وجود فیزیکی ندارد و قادر به سربازگیری نیست

وال‌ستریت‌ ژورنال به‌تازگی گزارش داده است که برخی از نظامیان حکومت پیشین افغانستان به «داعش» پیوسته‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بلال کریمی، از سخنگویان طالبان، در واکنش به گزارش روزنامه «وال‌ستریت ‌ژورنال» مدعی شد که شاخه خراسان گروه «داعش»، مانند سوریه و عراق در افغانستان وجود فیزیکی ندارد و قادر به سربازگیری نیست.

سخنگوی طالبان، سه‌شنبه، 2 نوامبر (11 عقرب)، در گفت‌وگو با روزنامه «هشت صبح» افغانستان، شاخه خراسان گروه «داعش» را در این کشور «نامرئی» خواند و گفت، این گروه نه پایگاه نظامی دارد و نه هم قدرت، بنابراین «تهدید جدی‌ نیست».

به‌تازگی، «وال‌ستریت ‌ژورنال» به نقل از مقامات امنیتی حکومت پیشین و طالبان نوشته است، شماری از کارمندان امنیت ملی حکومت پیشین و نظامیان نخبه که قبلا توسط ایالات متحده آموزش دیده بودند، برای پیوستن به شاخه خراسان گروه «داعش» ثبت‌نام کرده‌اند.

اما کریمی، گزارش این روزنامه آمریکایی را رد کرده و مدعی شده، شاخه خراسان گروه «داعش»، از سوی جنگجویان طالبان در افغانستان متلاشی شده است و در صورتی‌که این گروه دست به ایجاد پناهگاه زده باشد، اعضای طالبان آن‌ها را شناسایی و از بین خواهند برد.

او افزود، نظامیان آموزش دیده حکومت سابق افغانستان، به «داعش» نپیوسته‌اند و مدعی شد «اگر نظامیان حکومت پیشین سابقه خوبی داشته‌ باشند و به اررش‌های ملی و دینی پای‌بند باشند، در ارتش طالبان جذب خواهند شد.»

گروه طالبان در حالی «داعش» را در افغانستان تهدید جدی نمی‌داند که برخی از مقامات سیاسی و نظامی حکومت پیشین بارها از قدرت‌گیری این گروه افراطی ابراز نگرانی کرده‌اند.

سخنگویان طالبان همواره حضور شاخه خراسان گروه «داعش» در کشور را تبلیغات و بزرگ‌نمایی رسانه‌های غربی عنوان کرده‌اند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، «داعش» تاکنون سه حمله مرگبار را در کشور انجام داده و در کنار آن چندین بار خودروهای اعضای طالبان را در مناطق مختلف مورد حمله قرار داده است.

وال‌ستریت ‌ژورنال، در گزارش خود افزوده بود، هرچند تعداد نظامیان حکومت پیشین که تاکنون به «داعش» پیوسته‌اند زیاد نیست، اما شمار آن‌ها با گذشت هر روز در حال افزایش است.

بر بنیاد گزارش این روزنامه آمریکایی، از آنجایی که نظامیان حکومت پیشین که توسط «داعش» جذب شده‌اند، در بخش جمع‌آوری اطلاعات تخصص دارند و تاکتیک‌های جنگی را با «داعش» شریک می‌سازند، توانایی این گروه افراطی را برای مبارزه با طالبان افزایش خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید