وال‌ستریت‌ ژورنال: شماری از نظامیان حکومت پیشین افغانستان به «داعش» پیوسته‌اند

به تازگی پنتاگون از احتمال حمله شاخه خراسان گروه «داعش» به ایالات متحده هشدار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه «وال‌ستریت ‌ژورنال» به نقل از مقامات امنیتی حکومت پیشین و طالبان نوشته است، شماری از کارمندان امنیت ملی حکومت پیشین و نظامیان نخبه که قبلا توسط ایالات متحده آموزش دیده بودند، برای پیوستن به شاخه خراسان گروه «داعش» ثبت‌نام کرده‌اند.

بر بنیاد گزارش وال‌ستریت ‌ژورنال، هرچند تعداد نظامیان حکومت پیشین که تاکنون به «داعش» پیوسته‌اند زیاد نیست، اما شمار آن‌ها با گذشت هر روز در حال افزایش گزارش شده است.

از آنجایی که نظامیان حکومت پیشین که توسط «داعش» جذب شده‌اند، در بخش جمع‌آوری اطلاعات تخصص دارند و تاکتیک‌های جنگی را با «داعش» شریک می‌سازند، توانایی این گروه افراطی را برای مبارزه با طالبان افزایش خواهد داد.

وال‌ستریت ژورنال، به نقل از یک مقام حکومت پیشین افغانستان نوشته است، یک سرباز پیشین در شهر گردیز، مرکز ولایت (استان) پکتیا، در جنوب شرق افغانستان، که یک انبار سلاح و مهمات را نیز در اختیار داشت، به گروه «داعش» پیوست و یک هفته قبل، هنگام درگیری با طالبان کشته شده است.

همچنان یک باشنده ولسوالی (شهرستان) قره‌باغ، ولایت کابل نیز در گفت‌وگو با این روزنامه آمریکایی گفته است، پسر کاکایش (عمویش) که قبل از سقوط حکومت به‌دست طالبان، عضو نیروهای ویژه ارتش بود و از ماه سپتامبر ناپدید شده بود، اکنون بخشی از یک هسته چهار نفره گروه داعش است.

پس از تسلط طالبان بر کابل، هزاران نیروی امنیتی و کارمندان حکومت پیشین کار خود را از دست داده‌اند، تعداد اندکی از آن‌ها موفق شدند کشور را ترک کنند و بخش عمده‌ آن‌ها هنوز در افغانستان بسر می‌برند، با آن‌که گروه طالبان عفو عمومی اعلام کرده است، اما بسیاری‌ها به آن باور ندارند.

از سویی دیگر، قطع‌شدن حقوق نظامیان حکومت پیشین و وضعیت نامناسب اقتصادی در این کشور، آن‌ها را در تنگنای بزرگ اقتصادی قرار داده است. بر اساس اظهارات مقامات امنیتی، «داعش» حقوق چشمگیری به اعضای جدید خود پرداخت می‌کند و این موضوع نیز ممکن است سبب دلگرمی نظامیان پیشین به این گروه افراطی شود.

وال‌ستریت ‌ژورنال نوشته است، این همان چیزی است که قبلا در عراق اتفاق افتاده است؛ پس از سقوط حکومت صدام حسین توسط آمریکا، نیروهای امنیتی این کشور که سال‌ها تخصص داشتند، اغلب با سلاح‌های دست‌داشته خود در خانه‌ پنهان شدند تا در نهایت زمینه برای سربازگیری گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و «داعش» فراهم شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید