سخنگوی طالبان: جهان اگر می‌خواهد از افغانستان تهدید نشود ما را به‌رسمیت بشناسد

با گذشت نزدیک به دو ماه تا کنون هیچ کشوری حکومت طالبان را به‌رسمیت نشناخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، به کشورهای جهان به‌خصوص ایالات متحده هشدار داده است که اگر می‌خواهند تهدیدی از خاک افغانستان علیه آن‌ها صورت نگیرد، باید گروه طالبان را به‌عنوان «یک جهت مسئول» (نهاد مشروع) به‌رسمیت بشناسد.

سخنگوی طالبان، شنبه، 30 اکتبر (8 عقرب)، در یک نشست خبری در کابل گفت، دفع تهدید علیه کشورهای جهان از خاک افغانستان زمانی «مکلفیت» (برعهده) این گروه است که از سوی کشورها به‌رسمیت شناخته شود.

به گفته او، به‌رسمیت شناختن طالبان نیاز دوجانبه است؛ نه تنها طالبان بلکه جهان نیز نیاز دارد که این گروه را به‌رسمیت بشناسد در غیر آن‌صورت مشکلات در افغانستان، منطقه و جهان تداوم خواهد یافت.

مجاهد، دلیل چندین سال جنگ با آمریکا و متحدانش را به‌رسمیت شناخته‌نشدن این گروه عنوان کرد و توضیح داد: «در گذشته هم که با آمریکا جنگ داشتیم علت آن این بود که آن‌ها (آمریکا) ما را به‌رسمیت نشناختند.»

به باور او، کشورهای جهان به‌زودی طالبان را به‌رسمیت خواهد شناخت و ادعا کرد که در نشست مسکو، بگونه‌ای غیرمستقیم از سوی کشورها به‌عنوان «حکومت» خطاب شده است. ‌

سخنگوی طالبان معتقد است که در نهایت جهان برای به‌رسمیت شناختن حکومت این گروه «مجبور» خواهند شد.

هرچند کشورهای غربی برای به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان چندین پیش‌شرط‌ تعیین کرده و یکی از آن‌ پیش‌شرط‌ها رعایت حقوق‌بشر به‌ویژه رعایت حقوق زنان است، اما مجاهد، محروم‌شدن زنان شاغل از کار و مسدود شدن دروازه‌های مدارس دخترانه را یک موضوع داخلی خواند و علاوه کرد این پیش‌شرط مداخله در امور داخلی است.

بازگشایی دفاتر دیپلماتیک کشورهای جهان در افغانستان، موضوع دیگری است که سخنگوی طالبان به آن اشاره کرد و گفت از جهان خواسته‌اند تا دفاتر دیپلماتیک خود را در کابل فعال کنند. اما به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد که دست به ایجاد پایگاه نظامی بزنند.

گروه طالبان در 16 سنبله، حکومت «موقت» خود را اعلام کرد، اما تا کنون هیچ کشوری آن را به‌رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید