وزارت دفاع و خارجه آمریکا دسترسی به اطلاعات خروج از افغانستان را محدود کرده‌اند

گروه طالبان در بیست و چهارم اسد وارد شهر کابل شدند و کنترل حکومت را در اختیار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، گفته است وزارت دفاع و وزارت خارجه ایالات متحده دسترسی به اطلاعات در مورد خروج از افغانستان را محدود کرده‌اند.

جان سپکو، بازرس ویژه آمریکا برای بازرسی افغانستان، جمعه 29 اکتبر (7 عقرب)، در آرلینگتون، به خبرنگاران حوزه‌ دفاعی گفت، به‌دلیل محدودیت اطلاعات، قانون‌گذاران و شهروندان تصویر کاملی از دلایل و شرایط سقوط حکومت کابل ندارند.

به گفته او دلیل خروج پر هرج‌ومرج ایالات متحده از افغانستان برای شهروندان مشخص نیست و تنها زمانی که اطلاعات پنهان آزاد شود می‌توان به تصویر کامل و آنچه که در این کشور به وقوع پیوست، دست پیدا کرد.

او افزوده است پس از سقوط افغانستان به‌دست طالبان، وزارت خارجه بدون اشاره به هیچ‌گونه تهدیدی، از وی خواسته است تا دسترسی به گزارش‌های این نهاد را موقتا مسدود کند.

سپکو توضیح داده است که درخواست وزارت خارجه، حذف دو هزار و 400 مورد اطلاعات از گزارش‌هایشان است که در میان آن حذف نام اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین نیز شامل است. موضوعی که به نظر او «عجیب» خوانده شده است.

اداره بازرسی ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان، پس از درخواست این موضوع، گزارش‌ها را بازبینی کرده که تنها چند مورد آن را قابل حذف دانسته و بقیه را دست نخورده باقی گذشته است.

اطلاعات مربوط به کارایی نیروهای امنیتی افغانستان نیز از دیگر موردی است که وزارت خارجه آن را محدود کرده است؛ بخش‌هایی مانند توانایی جنگی نیروهای امنیتی، میزان خسارات، زخمی شدن، آمادگی عملیات، کاستی‎‌های آموزشی، تاکتیک‌های رهبران نظامی و ارزیابی جامع کادر رهبری نیروهای امنیتی شامل آن است.

او علاوه کرده است برای شناسایی عواملی که منجر به سقوط افغانستان به‌دست طالبان شده است، «سیگار» باید بداند که ایالات متحده از چه جزئیاتی آگاهی داشته و بر اساس آن چگونه عمل کرده است.

بر خلاف تصورات و پیش‌بینی‌ها، طالبان در 24 اسد، لحظاتی پس از فرار اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین وارد کابل شد و کنترل تمام بخش‌های پایتخت را به‌دست گرفت.

طالبان در 16 سنبله، حکومت «موقت» خود را اعلام کرد، اما تاکنون هیچ کشوری آن را به‌رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید