توافق آمریکا و هند بر مبارزه مشترک با تروریسم در افغانستان

افغان‌ها نسبت به این توافق خوشبینی کرده و آن را اولین قدم آمریکا علیه پاکستان بخاطر حمایت از طالبان خواندند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان گادفری و ماهاویر سینگوی مسئولان مبارزه با تروریسم وزارت‌های خارجه آمریکا و هند با بررسی اوضاع امنیتی افغانستان، برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در این کشور توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری هندی «دی تایمز آف ایندیا»، این توافق میان آمریکا و هند امروز شنبه 30 اکتبر در نشستی در واشنگتن امضا شد.

وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که دو طرف به مبارزه مشترک با گروه‌های القاعده، داعش، لشکر طیبه و جیش محمد در افغانستان، توافق کرده‌اند.

بنا به این بیانیه، دو طرف تاکید کردند که از خاک افغانستان نباید به عنوان پناهگاهی برای تروریست‌ها و تهدیدی علیه دیگر کشورها استفاده شود. در این نشست از طالبان نیز خواسته شد که اطمینان دهند که افغانستان به مکانی برای آموزش گروه‌های تروریستی تبدیل نخواهد شد.

در همین حال، بیشتر کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این خبر، آن را یک گام مثبت به سوی مبارزه با تروریسم در افغانستان خوانده و از این اقدام مشترک ستایش کردند.

برخی کاربران افغان توافق آمریکا برای مبارزه با تروریسم در افغانستان با هند را نشانه بی‌اعتنایی ایالات متحده به پاکستان خوانده و آن را گام اول آمریکا علیه اسلام‌آباد بخاطر حمایت‌های آن از طالبان دانستند.

گفتنی است هند و پاکستان که دو کشور دارای اختلافات هستند، همواره موضع متفاوت در قبال افغانستان داشتهاند، هند یکی از کشورهای اصلی کمک‌کننده به دولت سابق افغانستان بوده و پاکستان که بیشتر طرفدار طالبان است، رابطه خوبی با دولت سابق نداشت.

از سوی دیگر، جو بایدن، رییس جمهوری دمکرات آمریکا از زمان روی کار آمدنش در ژانویه هنوز با عمران خان، نخست وزیر پاکستان تماس نگرفته است. عدم تماس بایدن با خان موضوعی است که در پاکستان مورد بحث قرار گرفته است.

برخی از سیاسیون و تحلیلگران خارجی نیز عدم تماس بایدن با خان را به دلیل تیرگی روابط اسلام‌آباد با واشینگتن دانستند.

پیشتر موسسه خبری آمریکایی «بروکینگز» در یک گزارش نوشته بود که با به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان، روابط پاکستان و آمریکا تیره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید