خلیل‌زاد: لجبازی غنی برای باقی‌ماندن در قدرت باعث سقوط حکومت به‌دست طالبان شد

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، لحظاتی قبل از ورود طالبان به کابل از کشور گریخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه پیشین ایالات متحده برای صلح افغانستان گفته است «لجاجت» اشرف غنی، رئیس‌جمهوری پیشین برای باقی ماندن در قدرت، منجر به سقوط حکومت و تسلط طالبان بر افغانستان شد.

خلیل‌زاد، چهارشنبه، 27 اکتبر (5 عقرب)، در یک نشست مجازی، در مرکز تحقیقاتی «بنیاد کارنگی برای صلح بین‌الملل»، خودخواهی نخبگان سیاسی افغانستان را از دیگر عوامل سقوط حکومت پیشین به‌دست طالبان عنوان کرد.

به گفته او، نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور نیز تمایلی برای مبارزه و سرکوب طالبان نداشتند و این موضوع سبب شد تا روند پیشروی طالبان تسریع شود.

نماینده ویژه پیشین آمریکا افزود، واشینگتن تلاش داشت تا حکومت موقت در افغانستان شکل‌ گیرد و می‌خواست طرف‌های افغانستانی از راه گفت‌وگو برای تشکیل حکومت موقت به توافق برسند.

او همچنان از تعامل «قوی» دیپلماتیک ایالات متحده با گروه طالبان خبر داد و علاوه کرد، واشینگتن برای جلوگیری از فروپاشی افغانستان باید با طالبان تعامل کند.

خلیل‌زاد در این نشست، به فروپاشی حکومت طالبان نیز هشدار داده و گفته است در صورتی‌که به افغانستان کمک صورت نگیرد، ممکن است شکست حکومت طالبان، سبب بحران عظیم انسانی، مهاجرشدن میلیون‌ها شهروند، بی‌ثباتی منطقه و بوجود آمدن فضای امن برای تروریست‌ها شود.

او علاوه کرد، طالبان به‌دنبال عادی‌سازی روابط خود با ایالات متحده است، تا سفارت آمریکا در کابل بازگشایی و تحریم‌های مالی علیه این گروه از میان برداشته شود.

بر خلاف تصورات و پیش‌بینی‌ها، طالبان در 24 اسد، لحظاتی پس از فرار اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین وارد کابل شد و کنترل تمام بخش‌های پایتخت را به‌دست گرفت.

طالبان در 16 سنبله، حکومت «موقت» خود را اعلام کرد، اما تا کنون هیچ کشوری آن را به‌رسمیت نشناخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید