هشدار پنتاگون درباره حملات احتمالی «داعش خراسان»

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، نگرانی‌ها از قدرت گیری شاخه خراسان گروه «داعش» در این کشور افزایش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کالین کول، معاون وزارت دفاع ایالات متحده «پنتاگون» در امور سیاسی، هشدار داد، شاخه خراسان گروه «داعش» می‌تواند در مدت 6 ماه به آمریکا حمله کند و قصد دارد این کار را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کالین کول، سه‌شنبه، 26 اکتبر (4 عقرب)، در کنگره ایالات متحده گفت، مشخص نیست که پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گروه طالبان توانایی مبارزه با گروه داعش را دارد یا خیر.

به گفته کول، «داعش» در افغانستان، بین 6 تا 12 ماه آینده توانایی از سرگیری حملات خود به خارج از مرزهای این کشور را خواهد داشت. اما تا رسیدن شبکه القاعده به این مرحله، بین یک تا دو سال زمان می‌برد.

این مقام ارشد پنتاگون افزود، فرض جامعه اطلاعاتی ایالات متحده این است که این دو گروه تروریستی قصد دارند در خارج از افغانستان به‌خصوص علیه آمریکا دست به عملیات بزنند اما فعلا هیچ یک از این دو گروه توانایی آن را ندارند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شاخه خراسان گروه «داعش» حملات خود را به شهروندان این کشور و همچنین عناصر طالبان بیشتر کرده‌اند و تاکنون سه حمله مرگبار در این کشور انجام شده است.

شاخه خراسان گروه «داعش» از سال 2014 از ولایت شرقی ننگرهار حضور خود در افغانستان را اعلام کرد و تاکنون حملات مرگبار زیادی را علیه شهروندان این کشور راه‌اندازی کرده‌ است. طی چند سال گذشته مراکز آموزشی، مدارس، باشگاه‌های ورزشی و حتی مراسم‌ عروسی نیز از سوی داعش هدف حمله قرار گرفته‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید