نشست تهران؛ تاکید بر تشکیل حکومت فراگیر و مبارزه با تروریسم در افغانستان

نخستین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان 8 سپتامبر به‌صورت مجازی و به میزبانی پاکستان برگزار شده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در نشست تهران درباره افغانستان بر ایجاد حکومت فراگیر و همه‌شمول با حضور تمام اقوام و مذاهب در این کشور تاکید کرد.

نشست افغانستان چهارشنبه، 27 اکتبر (5 عقرب) با حضور وزیران خارجه پاکستان، ازبکستان، تاجکستان و ترکمنستان به میزبانی تهران برگزار شد، و وزرای خارجه چین و روسیه نیز به‌صورت مجازی در آن حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری «صدا و سیما»ی جمهوری اسلامی ایران، امیرعبدالهیان در این نشست گفت که از کشورهای همسایه انتظار می‌رود با توجه به نفوذ خویش در افغانستان، طالبان و دیگر گروه‌ها را در زمینه هم‌سو شدن تشویق کنند.

او افزود، طالبان باید با همسایه‌های افغانستان رویکرد دوستانه در پیش بگیرد و اقدامات لازم برای عدم استفاده خاک این کشور علیه همسایه‌ها را انجام دهد.

او همچنان علاوه کرد، برای مبارزه با جرایم سازمان یافته و اقدامات تروریستی با منشا افغانستان، باید ساز و کارهای اطلاعاتی و امنیتی میان کشورهای منطقه با جدیت بیشتر صورت گیرد.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهوری ایران در آغاز این نشست، ثبات و امنیت در کشورهای همسایه را وابسته به ثبات و امنیت در افغانستان عنوان کرد و افزود، شهروندان این کشور پس از چهار دهه جنگ، اکنون باید در فضای صلح و امنیت زندگی کنند.

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه که به‌صورت مجازی در این نشست حضور داشت، از کشورهای همسایه افغانستان خواست تا مانع حضور نیروهای آمریکا و ناتو در کشورشان شوند.

حضور مجازی وزیر خارجه روسیه در نشست تهران
حضور مجازی وزیر خارجه روسیه در نشست تهران

او علاوه کرد باید کشورهای عضو پیمان ناتو، مسئولیت رسیدگی به مشکلات اقتصادی و اجتماعی این کشور را به دوش گیرند.

خبرگزاری «ایرنا» هم گزارش داده است که وزیران خارجه چین و پاکستان در این نشست از ادامه همکاری‌شان برای بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کابل اطمینان داده‌اند.

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در این نشست گفت، با توجه به دیدارهای که با مقامات طالبان انجام داده، این گروه به دنبال تعامل سودمند با جامعه بین‌المللی است.

او افزود برای مبارزه با تروریسم، باید در سطح منطقه بگونه مشترک کار شود زیرا فعالیت گروه‌های تروریستی برای منطقه یک تهدید به‌شمار می‌رود.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین که بگونه‌ای مجازی در این نشست صحبت می‌کرد نیز گفت، کشورش درباره افغانستان رایزنی‌های مختلف را انجام داده است و چین برای بهبود وضعیت اقتصادی در این کشور به همکاری‌های خود با دیگر کشورها ادامه خواهد داد.

نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان در حالی در تهران برگزار شد که از نمایندگان طالبان در این نشست دعوت نشده است.

نخستین نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان، 8 سپتامبر به‌صورت مجازی و به میزبانی پاکستان برگزار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید