زنان معترض در کابل: سکوت جهان نسبت به نابودی ما شرم‌آور است

معترضان در کابل مقابل دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل تجمع کرده و از این سازمان خواستند تا زمانی که طالبان حقوق زنان را رعایت نکند از حکومت آنان حمایت نکند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالین حقوق زن افغان در کابل در اعتراض به رعایت نشدن حقوق‌ خود دست به راهپیمایی زده و سکوت جهان نسبت به محروم شدن زنان این کشور از کار و آموزش را «شرم آور» خواندند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، این زنان، سه‌شنبه، 26 اکتبر، به‌دلیل محروم شدن از کار و بسته ماندن نهاد‌های آموزشی، خواستار دسترسی به کار و تحصیل شدند.

معترضان در کابل، مقابل دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل تجمع کرده و از این سازمان خواستند تا زمانی که طالبان حقوق زنان را رعایت نکند از حکومت آنان حمایت نکند.

این زنان با حمل شعار‌های «حق کار و آموزش را از ما نگیرید» و «سازمان ملل چرا خاموشی اختیار کرده» در کابل دست به راهپیمایی اعتراضی زدند.

آنان همچنان شعار‌های «بی‌اعتنایی سازمان ملل شرم‌آوراست»، «جهان چرا نابودی ما را تماشا می‌کند» و «ما گرسنه هستیم و زنان نیز بشر هستند» را سر دادند.

راهپیمایی این زنان در حالی انجام شده است که پیش از این طالبان اجازه هر گونه تظاهرات را مشروط به داشتن جواز از وزارت عدلیه اعلام و تاکید کرده که زمان، مکان و دلیل تظاهرات باید روشن باشد.اما به گفته معترضین، طالبان زمان محدودی را برای انجام تظاهرات آنها مشخص کرده و هشدار داده است که شعار‌های ضد طالب سر ندهند.

گفتنی است که با به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، نهاد‌های تحصیلی و تعلیمی به روی دختران دانش‌آموز مسدود شده و حق کار نیز در اکثر ادارات دولتی از بانوان گرفته شده است.

گروه طالبان پس از تسلط بر افغانستان، زنان و دختران این کشور را از آموزش و کار کردن محروم کرد. این اقدام طالبان با واکنش‌های انتقادآمیز جهانی مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید