«نشست تهران» درباره افغانستان بدون حضور نمایندگان طالبان برگزار می‌شود

نشست مسکو هفته گذشته با حضور نمایندگان 10 کشور و نمایندگان طالبان برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که تنها دو روز به برگزاری نشست همسایگان افغانستان در تهران باقی مانده، طالبان اعلام کرده است که در این نشست شرکت نمی‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، یک‌شنبه، 24 اکتبر (2 عقرب)، در گفت‌وگو با خبرگزاری «آریانا نیوز» افغانستان گفته است هیچ نماینده‌ای از این گروه در نشست تهران حضور نخواهند داشت.

قرار است این نشست، چهارشنبه، با حضور وزیران خارجه‌ پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شود. وزیر خارجه چین و نماینده دولت روسیه هم در این نشست حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرگزاری «فارس»، از طالبان برای شرکت در این نشست، «دعوت به عمل نیامده است».

در پایان نشست مسکو که با حضور نمایندگان 10 کشور از جمله روسیه، ایران، چین، پاکستان و هند و نمایندگان طالبان برگزار شده بود اعلامیه مشترکی صادر شد، اما تهران ادعا کرده که از این اعلامیه اطلاعی ندارد و مورد توافق آنها نبوده است.

رسول موسوی، مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه ایران با حسن کاظمی قمی نماینده ویژه رئیس ‌جمهوری ایران در امور افغانستان که نمایندگان تهران در این نشست بودند، در توئیتی از «ضعف مدیریت» و «عدم تلاش برای رسیدن به اجماع» سخن گفت.

خبرگزاری «ایلنا» نیز در گزارشی با اشاره به این‌که در اعلامیه مشترک، برای گروه طالبان از کلمه «دولت موقت» استفاده شده، از بی‌اطلاعی و عدم رضایت تهران از این بیانیه خبر داد.

با گذشت نزدیک به سه ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، تا کنون هیچ کشوری «حکومت موقت» این گروه را به رسمیت نشناخته است. ایران همچنان «تشکیل دولت فراگیر» را پیش‌شرط به رسمیت شناختن دولت طالبان اعلام کرده است.

روسیه نیز در نشست مسکو از طالبان خواست دولتی فراگیر با مشارکت نمایندگانی از دیگر قومیت‌های افغانستان، تشکیل دهد.

پاکستان، چین، ایران، هند و کشورهای آسیای میانه چهارشنبه، 20 اکتبر، با گروه طالبان در مسکو نشستی برگزار کردند. ایالات متحده از حضور در این نشست خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید