هشدار سازمان ملل درباره مرگ میلیون‌ها افغان بر اثر گرسنگی

با تسلط طالبان بر افغانستان، آمار بیکاری به بالاترین سطح رسیده و فقر و گرسنگی در افغانستان بیداد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) هشدار داده است در صورتی که اقدامات فوری در افغانستان صورت نگیرد، میلیون‌ها شهروند این کشور از گرسنگی جان خود را از دست خواهند داد.

دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، دوشنبه، 25 اکتبر (3 عقرب)، در بیانیه‌ای اعلام کرد، بیش از نیمی از شهروندان افغانستان، از نوامبر سال جاری، با ناامنی حاد غذایی مواجه خواهند شد.

در این اعلامیه آمده است: «کودکان خواهند مرد، مردم از گرسنگی می‌میرند و اوضاع بسیار بدتر خواهد شد.»

به باور او، پیش‌بینی‌ها در مورد افغانستان به حقیقت پیوسته و 22.8 میلیون شهروند این کشور با گرسنگی شدید دست ‌و پنجه نرم می‌کنند و اقتصاد نیز زودتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، سقوط خواهد کرد.

بر بنیاد این اعلامیه، برای نجات بخشی از 23 میلیون شهروند، در زمستان پیش‌رو، برنامه جهانی غذا، ماهانه 220 میلیون دالر (دلار) نیاز دارد.

برنامه جهانی غذا، برای جلوگیری از بحران انسانی، خواهان کمک‌های فوری بشردوستانه شده است.

در اعلامیه همچنین بیان شده است: «افغانستان اکنون در بین بدترین بحران‌های بشردوستانه جهان است و امنیت غذایی در این کشور در حال فروپاشی است. در زمستان پیش‌رو، میلیون‌ها افغان مجبور خواهند شد بین مهاجرت و گرسنگی یکی را انتخاب کنند.»

بیسلی، علاوه کرده است، برای اولین بار در افغانستان، ساکنان شهری با نرخ مشابهی با جوامع روستایی از عدم امنیت غذایی رنج می‌برند.

خشک‌سالی، جنگ، پاندمی کرونا و بحران اقتصادی، وضعیت زندگی و دسترسی شهروندان به غذا را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده و در نهایت منجر به بحران گرسنگی در این کشور شده است.

این هشدار سازمان جهانی غذا در حالی بیان شده است که به‌تازگی منابع افغانستانی گزارش دادند، 8 کودک یک خانواده‌ افغانستانی، درغرب کابل، در اثر گرسنگی جان‌ خود را از دست داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید