صلیب سرخ: گروه‌های «امداد» توانایی جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان را ندارند

30 درصد از شهروندان افغانستان از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند و 18 میلیون شهروند به کمک و حمایت‌های بشردوستانه نیاز دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته بین‌المللی صلیب ‌سرخ هشدار داده است که گروه‌های امدادرسان به تنهایی توانایی جلوگیری از بحران انسانی در افغانستان را ندارند.

رابرت ماردینی، مدیر کل صلیب سرخ، در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» گفته است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، آن‌ها در کنار دیگر گروه‌های امدادرسان، تلاش‌های خود را بیشتر کرده‌اند.

به گفته او، سازمان‌های بشردوستانه با توجه به ترکیب نیروهایی که در اختیار دارند، تنها راه‌حل‌های موقتی ارایه می‌کنند در حالی که بحران چندگانه در افغانستان حاکم بوده و وضعیت در این کشور رو به وخامت است.

رابرت ماردینی، حمایت جامعه بین‌المللی برای ارائه خدمات اولیه در این کشور را بسیار مهم عنوان کرده است. به باور او برخوردی که تاکنون جامعه بین‌المللی در برابر طالبان داشته محتاطانه بوده است.

او افزود، 30 درصد از شهروندان افغانستان، از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند و 18 میلیون شهروند به کمک و حمایت‌های بشردوستانه نیاز دارند که بیشتر از نصف جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

گروه طالبان که در دوران اول حکومت خویش در سال 1996 میلادی، گروه‌های امدادرسان را از کشور خارج کرده بود، این بار با فعالیت‌ آن‌ها موافقت کرده است.

پیش‌تر سازمان ملل متحد و سازمان‌های بشردوستانه با هشدار به وقوع فاجعه انسانی در افغانستان، از کشورهای عضو خواسته‌اند کمک‌هایی را که وعده داده بودند فورا به این کشور اهدا کنند.

در اعلامیه مشترک که از سوی این سازمان‌ها، چهارشنبه 6 اکتبر (14 میزان) به نشر رسیده، از کشورهای کمک‌کننده خواسته شده است تا قبل از فرا رسیدن فصل زمستان و سرد شدن هوا، به وعده‌های خود عمل کنند.

بر بنیاد اعلامیه، از میان 606 میلیون دالر (دلار) کمک مالی برای 10 میلیون شهروند افغانستانی که در ماه سپتامبر سال جاری درخواست شده بود، کم‌تر از 40 درصد آن تامین شده است.

این سازمان‌ها، هشدار داده‌اند که حدود نیمی از شهروندان این کشور برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند. آنها وضعیت بشری در افغانستان را «بیش از حد» و به «مقیاس» گسترده در حال بدتر شدن توصیف کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید