اعلام موجودیت «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» در برابر طالبان

برخی جبهات دیگر طی روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که به مقاومت نظامی علیه طالبان ادامه خواهند داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تعدادی از رهبران احزاب سیاسی افغانستان که پس از فروپاشی حکومت پیشین از کشور خارج شده بودند، «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» را ایجاد کرده و موضع خود در برابر طالبان را در دو بخش «سیاسی» و «نظامی» اعلام کردند.

اعلامیه رسمی این شورا، جمعه 22 اکتبر (30 میزان) از سوی برخی از رهبران سیاسی از جمله عطا محمد نور، از رهبران حزب جمعیت اسلامی افغانستان و عبدالرب رسول سیاف، از رهبران قومی و مذهبی منتشر شده است.

در این اعلامیه آمده است، وضعیت کنونی این کشور غیر قابل تحمل بوده و اعضای این شورا تلاش دارند برای دست‌یابی به صلح پایدار این موضوع را از راه سیاسی و گفت‌وگو حل‌وفصل کند.

بر بنیاد اعلامیه، برای رسیدن به صلح پایدار و به میان آمدن نظام منتخب که تمام اقشار و اقوام عادلانه در آن سهم داشته باشند و حقوق تمام شهروندان به ویژه اقلیت‌ها، زنان، کودکان و معلولین حفظ شوند، باید روند گفت‌وگو آغاز شود.

اعضای این شورا هشدار داده‌اند در صورتی که طالبان و حامیان‌شان، به راه‌حل سیاسی تن ندهند آن‌ها دست به سلاح برده و راه نظامی را در پیش خواهند گرفت؛ هشداری که می‌تواند زنگ خطر شروع جنگ‌ داخلی در افغانستان باشد.

در اعلامیه آمده است: «افغانستان در اثر بی‌کفایتى‌، تک‌روی‌، انحصارگری و فساد گسترده و در نتیجه یک معامله خاینانه و غادرانه دچار بى‌نظمی وبى‌نظامی گردید و شیرازه دولت از هم پاشید. نهادهای امنیتی، خدماتی و اداری همه سقوط کردند.»

اعلامیه مذکور از موضع‌گیری جامعه جهانی به‌دلیل به‌رسمیت نشناختن طالبان استقبال کرده است. اعلامیه از سازمان ملل نیز خواسته تا حکومت طالبان را که نیمی از اعضای کابینه آن در لیست سیاه این سازمان و کشورهای جهان قرار دارند و دیگر اقوام و زنان نیز در آن جای ندارند را به رسمیت نشناسد.

در این اعلامیه از طالبان نیز خواسته‌ شده به کشتار سیستماتیک، کوچ اجباری شهروندان و بازداشت فعالان و نظامیان حکومت پیشین پایان دهند و از آزار و اذیت شهروندان دست بردارند.

هر چند در این اعلامیه از اعضای «شورای عالی مقاومت ملی جمهوری اسلامی افغانستان» نام برده نشده، اما گفته می‌شود عبدالرب رسول سیاف، محمد محقق، عطا محمد نور، عبدالرشید دوستم و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی افغانستان در آن شامل‌اند.

این شورا در حالی اعلام موجودیت کرده است که «جبهه مقاومت ملی افغانستان» و برخی جبهات دیگر نیز طی روزهای اخیر اعلام کرده‌اند که به مقاومت نظامی علیه طالبان ادامه خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید