ضرب و شتم روزنامه‌نگاران توسط طالبان در کابل

خشونت طالبان علیه آزادی بیان؛ چندین روزنامه‌نگار در کابل مورد ضرب و شتم قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تعدادی از روزنامه‌نگاران افغانستانی و خارجی، هنگام پوشش تظاهرات زنان در کابل، از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

شماری از زنان افغانستان، پنج‌شنبه 21 اکتبر (29 میزان) در اعتراض به افزایش فقر، بیکاری و مسدود بودن دروازه‌های مکاتب (مدارس) به روی دختران، در کابل دست به تظاهرات زدند.

زنان معترض، بار دیگر با سر دادن شعارهای «مکاتب دخترانه باید باز شود»، «ما صدای کودکان و مردان گرسنه هستیم»، «رکود اقتصاد؛ شکست حکومت» به خیابان آمدند و خواهان فراهم شدن زمینه‌ کار برای شهروندان و حق آموزش و کار برای زنان شدند.

این تظاهرات از مقابل دروازه‌ای وزارت معارف افغانستان آغاز شد و معترضان خود را در مقابل وزارت مالیه این کشور رساندند؛ اما در آنجا با مداخله طالبان روبه‌رو شدند و عناصر این گروه اجازه ادامه تظاهرات را ندادند و با استفاده از خشونت زنان معترض را متفرق کرد.

از سویی دیگر عناصر طالبان، مانع پوشش رسانه‌ای اعتراض زنان شده و تعدادی از روزنامه‌نگارانی که برای پوشش خبری در صحنه حاضر بودند را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

زهرا محمدی، یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات گفت، عناصر طالبان دست‌کم سه روزنامه‌نگار که دو تن از آن‌ها خارجی بودند را ضرب و شتم کرده است.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نیز حکایت از خشونت عریان عناصر طالبان با روزنامه‌نگاران و معترضان دارد.

در همین پیوند، تعدادی از خبرنگاران افغان و خارجی که سه‌شنبه، 7 سپتامبر (16 سنبله) برای پوشش خبری تظاهرات ضد طالبان شهروندان افغانستان در کابل حضور یافته بودند در جریان کار از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و تعدادی از آنان بازداشت شده‌اند.

«انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان»، از بازداشت دست‌کم 14 خبرنگار داخلی و خارجی و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن برخی از آن‌ها توسط عناصر طالبان در تظاهرات کابل، خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید