ضرب و شتم روزنامه‌نگاران توسط طالبان در کابل

خشونت طالبان علیه آزادی بیان؛ چندین روزنامه‌نگار در کابل مورد ضرب و شتم قرار گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

تعدادی از روزنامه‌نگاران افغانستانی و خارجی، هنگام پوشش تظاهرات زنان در کابل، از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

شماری از زنان افغانستان، پنج‌شنبه 21 اکتبر (29 میزان) در اعتراض به افزایش فقر، بیکاری و مسدود بودن دروازه‌های مکاتب (مدارس) به روی دختران، در کابل دست به تظاهرات زدند.

Advertisement

زنان معترض، بار دیگر با سر دادن شعارهای «مکاتب دخترانه باید باز شود»، «ما صدای کودکان و مردان گرسنه هستیم»، «رکود اقتصاد؛ شکست حکومت» به خیابان آمدند و خواهان فراهم شدن زمینه‌ کار برای شهروندان و حق آموزش و کار برای زنان شدند.

این تظاهرات از مقابل دروازه‌ای وزارت معارف افغانستان آغاز شد و معترضان خود را در مقابل وزارت مالیه این کشور رساندند؛ اما در آنجا با مداخله طالبان روبه‌رو شدند و عناصر این گروه اجازه ادامه تظاهرات را ندادند و با استفاده از خشونت زنان معترض را متفرق کرد.

از سویی دیگر عناصر طالبان، مانع پوشش رسانه‌ای اعتراض زنان شده و تعدادی از روزنامه‌نگارانی که برای پوشش خبری در صحنه حاضر بودند را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

زهرا محمدی، یکی از سازمان‌دهندگان این تظاهرات گفت، عناصر طالبان دست‌کم سه روزنامه‌نگار که دو تن از آن‌ها خارجی بودند را ضرب و شتم کرده است.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نیز حکایت از خشونت عریان عناصر طالبان با روزنامه‌نگاران و معترضان دارد.

در همین پیوند، تعدادی از خبرنگاران افغان و خارجی که سه‌شنبه، 7 سپتامبر (16 سنبله) برای پوشش خبری تظاهرات ضد طالبان شهروندان افغانستان در کابل حضور یافته بودند در جریان کار از سوی عناصر طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند و تعدادی از آنان بازداشت شده‌اند.

«انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان»، از بازداشت دست‌کم 14 خبرنگار داخلی و خارجی و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن برخی از آن‌ها توسط عناصر طالبان در تظاهرات کابل، خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم