امرالله صالح: پاکستان افغانستان را اشغال کرده است

واکنش تند امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری دولت سابق افغانستان به سفر مقامات پاکستانی به کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهوری سابق افغانستان در واکنش به سفر مقامات پاکستانی به کابل گفت، افغانستان از دو ماه پیش از سوی پاکستان تصرف شده است.

امرالله صالح در «توییتر» نوشت:«نتیجه دو و نیم ماه اشغال افغانستان توسط پاکستان، افزایش 90 درصدی فقر، کاهش 30 درصدی تولید ناخالص ملی، برده‌داری زنان زیر نام شریعت، محدودیت رسانه‌ها و آزادی بیان، تعطیلی بانک‌ها و خروج طبقه متوسط جامعه از کشور بوده است.»

او نوشت: «افغانستان بزرگتر از آن است که توسط پاکستان بلعیده شود. فقط زمان نیاز است تا به اشغال پایان داده شود و کرامت ما حفظ گردد.»

او در ادامه نوشت: «مرکز دیپلماسی افغانستان به دوحه انتقال پیدا کرده و تصمیم‌گیری‌ها در مورد افغانستان توسط خارجی‌ها در مرکز فرماندهی ارتش پاکستان در راولپندی صورت می‌گیرد.»

در آخرین توییت صالح نوشت: «به یاد داشته باشید که افغانستان یک بار دیگر مانند ققنوس قیام خواهد کرد.»

این توییت‌های صالح واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت، برخی کاربران افغان او و تیمش را مقصر وضعیت افغانستان دانستند و برخی کاربران او را به خاطر رویکرد تندش در قبال پاکستان ستایش کرده‌اند.

تعدادی از کاربران افغان او را رییس جمهوری فعلی افغانستان خوانده و نوشتند که او تنها امید آنها است.

امرالله صالح در آستانه سقوط کابل به دست طالبان، به پنجشیر رفت و از آنجا با احمد مسعود جنگ «جبهه مقاومت ملی» علیه طالبان را رهبری کرد.

پس از مدتی اما طالبان برادر وی را در پنجشیر به قتل رساندند و او همراه با خانواده‌اش از پنجشیر به تاجیکستان رفت.

سفر اخیر مقامات پاکستان به کابل با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شده است، وزیر خارجه پاکستان پس از این سفر علنا اعلام کرد که در این سفر به طالبان مشورت داده تا برای به رسمیت شناخته شدن چی کارهایی را باید انجام دهند.

گفتنی است که پاکستان همواره از سوی مقامات افغانستان و برخی مقامات آمریکایی به حمایت از طالبان متهم شده است، اسلام آباد اما این اتهام را همواره رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید