فشار روسیه بر طالبان برای تشکیل حکومت فراگیر و رعایت حقوق بشر

روسیه، چین و ایران از گروه طالبان خواستند که سیاست‌های «معتدل» در داخل و خارج از افغانستان در پیش گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روسیه در نشست در مسکو از طالبان خواست دولتی فراگیر با مشارکت نمایندگانی از دیگر قومیت‌های افغانستان، تشکیل دهد.

پاکستان، چین، ایران، هند و کشورهای آسیای میانه چهارشنبه، 20 اکتبر، با گروه طالبان در مسکو نشستی برگزار کردند. ایالات متحده از اشتراک در این نشست خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در شرایطی که افغانستان با فروپاشی اقتصادی و یک فاجعه انسانی روبرو است، مسکو خواستار کمک‌های بین‌المللی برای حمایت از مردم این کشور شد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین گفت:«هیچ کس علاقه‌ به فلج کامل یک کشور ندارد، کشوری که با کشورهای مشترک المنافع همسایه است.»

شرکت‌کنندگان در نشست مسکو خواستار آن شدند که برای حفظ «ثبات منطقه‌ای» با گروه طالبان همکاری شود.
در همین حال، روسیه، چین و ایران از گروه طالبان خواستند که سیاست‌های «معتدل» در داخل و خارج از افغانستان در پیش گیرد.

بر اساس این گزارش، ابتکار روسیه در میزبانی این مذاکرات بخشی از تلاش مسکو برای افزایش نفوذ در منطقه پس از خروج ایالات متحده از افغانستان و تسلط طالبان بر این کشور است.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از عدم حضور آمریکا در مذاکرات ابراز تاسف کرد. این بزرگترین نشست درباره منطقه از زمان پیروزی طالبان در ماه اوت است.

اما مسکو قبل از آغاز نشست اعلام کرد که تمایلی برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد و خواستار تضمین حقوق بشر و تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان شد.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه ولادیمیر پوتین در امور افغانستان به خبرنگاران گفت: «یک چانه‌زنی سیاسی است، باید انتظارات جامعه بین‌المللی برآورده شود، این به شمول حقوق بشر و حکومت فراگیر است.»

از سوی دیگر، عبدالسلام حنفی، معاون دوم رییس‌الوزرای طالبان در این نشست خواهان به رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی جامعه جهانی شد و هشدار داد منزوی کردن این گروه به نفع هیچ کسی نیست.

حنفی همچنان از آمریکا خواست تا حدود 9 میلیارد دالر (دلار) ذخایر ارزی کابل که در ایالات متحده مسدود شده است را آزاد کند، چرا که به قول او گزینه‌ فشار بر این گروه نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید