عفو بین‌الملل خواستار اعطای پناهندگی کشورهای اروپایی به افغان‌های در معرض خطر شد

عفو بین‌الملل: کشورهای همسایه‌ افغانستان نیز نباید مرزهای خود را به روی افغان‌هایی که مدارک لازم برای سفر ندارند، مسدود کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل مجددا از کشورهای اروپایی خواست تا برای شهروندان آسیب‌دیده افغانستان، ویزای بشردوستانه صادر کنند.

بر اساس بیانیه این سازمان، پنج‌شنبه، 21 اکتبر، این سازمان از کشورهای اروپایی خواست تا به افغان‌ها اجازه دهند، بدون مراحل سختگیرانه به خارج از کشورشان سفر کنند و به کسانی که بیشتر آسیب دیده‌اند ویزای بشردوستانه فراهم شود.

عفو بین‌الملل همچنان تاکید کرد، همسایگان افغانستان نیز نباید مرزهای خود را به روی افغان‌هایی که مدرک لازم برای سفر ندارند، مسدود کنند.

قبل از این نیز سازمان عفو بین‌الملل از کشورهای گروه جی 20 خواسته بود تا به افغان‌های آسیب‌پذیر ویزای بشردوستانه صادر کنند.

از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، برخی کشورها برای افغان‌های آسیب پذیر ویزای بشردوستانه صادر کردند.
یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که این وزارتخانه در صدد برنامه‌ریزی برای خروج شهروندان آمریکایی و دارندگان ویزای ایالات متحده از افغانستان پیش از پایان سال جاری میلادی است.

این مقام آمریکایی گفت که در حال تهیه مدارک مسافران، اجازه پرواز از آسمان کشورهای هم‌جوار افغانستان و گفت‌وگو با طالبان برای خروج افراد مذکور هستیم.

انتقال 100 هزار نفر

بنا به گفته سازمان‌های مهاجرتی، پس از تصرف کامل افغانستان توسط طالبان، حدود 100 هزار شهروند افغان طی دو هفته از ماه اوت توسط آمریکا و متحدانش از این کشور تخلیه شدند.

با این حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بسیاری از دارندگان ویزای مهاجرت موفق به خروج از افغانستان نشدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید