فرمانده سنتکام: قدرت‌گیری طالبان به تقویت افراط‌ گرایان در سطح جهان انجامید

مک‌کنزی تاکید کرد که در حال حاضر مهمترین دغدغه امنیتی خاورمیانه ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ژنرال کنت مک‌کنزی، فرمانده سرفرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» اعلام کرد که قدرت گرفتن ستیزه‌جویان طالبان در افغانستان، منجر به تقویت افراط گرایی در سطح جهان شده است.

مک‌کنزی که اخیرا به امارات متحده عربی سفر کرده، در گفت‌وگو با نشریه «نشنال نیوز» این کشور، سه‌شنبه 19 اکتبر 2021، گفت که امروز تمرکز وی بر این است که طالبان به وعده‌های خود در مذاکرات با واشینگتن در دوحه عمل کنند، و افغانستان را به پناهگاهی برای گروه‌های تروریستی که در پی حمله به منافع آمریکا هستند تبدیل نکنند.

به گفته وی: «من مدت‌ها پیش یاد گرفتم که هرگز به آنچه طالبان می‌گویند گوش نکنم، بلکه به آنچه انجام می‌دهند نگاه کنم. و هنوز هیچ شواهدی نمی‌بینم مبنی بر اینکه آنها اقدامی برای قطع روابط خود با القاعده یا سرکوب داعش خراسان به اندازه کافی انجام داده‌اند.»

مک‌کنزی در پاسخ به دغدغه متحدان آمریکا مبنی بر اینکه آیا این کشور قصد دارد همچون افغانستان، خاورمیانه را نیز ترک کند، گفت «آمریکا اینجا خواهد ماند»؛ و افزود که سفر او به ابوظبی بخشی از مأموریتش برای اطمینان‌بخشی در این باره است. به گفته وی: «خاورمیانه برای ما منطقه مهمی است. ما قدرتی جهانی هستیم و مسئولیت جهانی داریم.»

فرمانده سنتکام در گفت‌وگوی خود با «نشنال نیوز» تاکید کرد که در حال حاضر «مهمترین دغدغه امنیتی منطقه» ایران است. به گفته او: «ایران تهدیدی جدی است. آنها یک رژیم تئوکراتیک تهاجمی دارند که توسعه‌طلبی می‌کند. به نظرم آنها به دنبال ایجاد موقعیت هژمونیک برای خودشان در منطقه هستند. می‌خواهند به قدرت غالب تبدیل شوند.»

مک‌کنزی گفت که تهدید ایران «از تولید گسترده موشک‌های بالستیک، از جنگجویان نیابتی آنها که در سراسر منطقه می‌جنگند، از افزایش حملات موشک‌های کروز و هواپیماهای بدون سرنشین نشات می‌گیرد، که آنها طی چند سال گذشته برای هدف قرار دادن پادشاهی عربی سعودی و دیگر کشورها به کار گرفته‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید