طالبان: دانشگاه‌های خصوصی افغانستان مطابق سیاست ما فعالیت کنند

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان، کلاس‌های درس مختلط را «خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان» خوانده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای وزیران طالبان با صدور دستور جدید، از وزارت تحصیلات این گروه خواسته است تا دانشگاه‌های خصوصی افغانستان را مکلف سازند فعالیت‌هایشان را با «سیاست‌» طالبان هماهنگ کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان اعلام کرد در نشست دو‌شنبه، 18 اکتبر (26 میزان) شورای وزیران، که به ریاست محمدحسن آخوند، رئیس الوزرای طالبان دایر شد به کمیسیون‌های وزارت تحصیلات در امور نهادها و مؤسسات تحصیلات عالی دستور داده شد تا نظارت جدی را آغاز کنند.

او افزود، به دانشگاه‌های خصوصی نیز دستور صادر شد که برای جذب دانشجوی جدید، در نخست باید مراحل قانونی این پروسه را طی کرده و پس از دریافت جواز از سوی وزارت تحصیلات عالی طالبان دانشجو جذب کنند.

همچنان در این نشست، بر معیاری سازی دروس دانشگاه‌ها نیز بحث صورت گرفته است.

عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی کابینه «موقت» طالبان، در نخستین روزهای فعالیت خود کلاس‌های درس مختلط را «خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان» خواند و گفت به آموزش مختلط دختران و پسران، در دانشگاه‌های دولتی افغانستان پایان داده خواهد شد.

سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان، یک‌شنبه، 12 سپتامبر (21 سنبله)، در یک نشست خبری در کابل گفت، طرح پایان آموزش مختلط از سوی شوراهای علمی دانشگاه‌ها تصویب و برای اجرایی شدن به وزارت تحصیلات عالی طالبان رسیده است.

حقانی، آموزش دختران و پسران زیر یک سقف را خلاف ارزش‌های اسلامی و ملی افغانستان خواند و گفت برای جداسازی کلاس‌های درسی دانشجویان تا کنون سه طرح از سوی وزارت تحصیلات عالی ارائه شده است.

به گفته او طرح نخست این است که باید دانشجویان دختر و پسر در ساختمان‌های جداگانه‌ آموزش ببینند، در صورت نبود امکانات کافی شیفیت کلاس‌های درسی دختران و پسران جدا شود و هر کدام در شیفت‌های جداگانه در کلاس‌های درس حاضر شوند.

اما در صورتی‌که عملی شدن این دو طرح امکان پذیر نباشد یا تعداد دانشجویان دختر در کلاس‌های درسی کمتر باشد، باید کلاس‌های جداگانه برای آنان در نظر گرفته شود.

حقانی همچنان افزوده است تلاش خواهد شد تا برای دانشجویان دختر استادان زن استخدام شوند و در صورتی‌که این کار جنبه عملی نداشته باشد، اساتید مرد می‌توانند به دانشجویان دختر تدریس کنند، مشروط بر اینکه تدریس از «پشت پرده» صورت گیرد.

اکنون دانشگاه‌های خصوصی افغانستان فعالیت‌های خود را آغاز کرده‌اند و برای جدا سازی دانشجویان دختر و پسر، در کلاس‌ها پرده کشیده‌اند. اقدامی که واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشته است. برخی دانشگاه‌ها هم شیفت درسی جداگانه در نظر گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید