آمریکا از حضور در نشست مسکو درباره افغانستان امتناع کرد

وزارت خارجه آمریکا با اعلام عدم حضور در نشست مسکو گفته که در جلسات این نشست در آینده شرکت خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هیچ هیئتی از سوی این کشور در گفت‌وگوهای مسکو درباره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

پرایس، شامگاه دوشنبه 18 اکتبر با اعلام عدم مشارکت آمریکا در نشست مسکو که با حضور چین و پاکستان برگزار می‌شود، گفت که واشینگتن این گفت‌وگوها را «سازنده» می‌داند.

او افزود که این هفته نمی‌توانیم در نشست مسکو حضور بیابیم، اما در آینده در این مذاکرات حضور خواهیم یافت.

ند پرایس
ند پرایس

از سویی ضمیر کابلوف، فرستاده کرملین به افغانستان اعلام کرد، نشست مسکو که از چهارشنبه به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت به دنبال موضع مشترک کشورهای حاضر درباره شرایط کنونی افغانستان است.

از میان کشورهای جهان، روسیه، چین و پاکستان نزدیکترین روابط را با گروه طالبان در افغانستان پس از تصرف کامل این کشور در اوت گذشته توسط این گروه برقرار کرده‌اند.

طالبان
طالبان

آمریکا به کشورهای جهان توصیه کرده که به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان را منوط به پذیرش شروطی از سوی این گروه مانند رعایت حقوق زنان نمایند.

طرح مسکو

وزارت خارجه روسیه سه‌شنبه اعلام کرد که کشورهای حاضر در نشست بررسی «طرح مسکو» درباره افغانستان، شرایط سیاسی و نظامی این کشور را مورد بحث قرار می‌دهند.

این نشست که قرار است از فردا چهارشنبه آغاز شود به بررسی تشکیل دولت فراگیر در افغانستان و جلوگیری از بحران انسانی در این کشور نیز خواهد پرداخت.

قرار است یک هیئت بلندپایه به ریاست «عبدالسلام حنفی»، نخست‌وزیر دولت موقت طالبان در این کنفرانس شرکت کند.

جامعه جهانی، روسیه ‌و برخی کشورهای همسایه افغانستان از فعالیت مجدد تروریسم به‌ویژه گروه «داعش» تحت عنوان «داعش خراسان» در افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند.

حمله انتحاری به مسجد قندهار
حمله انتحاری به مسجد قندهار

داعش خراسان که گفته شده رهبری آن به عهده «شهاب المهاجر» است، دارای هزاران ستیزه جو بوده و اغلب در شمال و شرق افغانستان فعالیت می‌کند.

این گروه طی هفته‌های اخیر با انجام عملیات انتحاری در دو مسجد متعلق به شیعیان، ده‌ها نفر را کشته و زخمی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید