آغاز رزمایش بلوک امنیتی اوراسیایی در مرز افغانستان

سرهنگ سیدوروف: وضعیت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان منبع اصلی بی‌ثباتی در آسیای میانه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سازمان پیمان امنیت جمعی»، بلوکی امنیتی متشکل از کشورهای جداشده از اتحاد جماهیر شوروی به رهبری فدراسیون روسیه، اعلام کرد در واکنش به بحران افغانستان و در میانهٔ نگرانی بابت سرریز کردن «افراط گرایی» از این کشور به آسیای میانه، روز دوشنبه رزمایشی در مرز تاجیکستان با افغانستان آغاز کرده است.

به گزارش «ایندیا تایمز»، دوشنبه 18 اکتبر 2021، ژنرال امامعلی صابرزاده، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تاجیکستان، در مراسم افتتاحیه این رزمایش که در پایتخت این کشور برگزار شد اعلام کرد که وضعیت منطقه آسیای مرکزی در بحبوحه آخرین تحولات افغانستان «متشنج» است.

آناتولی سیدوروف، رئیس ستاد مشترک این رزمایش، نیز گفت: «ما توجه ویژه‌ای به منطقه آسیای میانه داریم. وضعیت جمهوری اسلامی افغانستان همچنان منبع اصلی بی‌ثباتی در منطقه است. به همین دلیل است که ما برای اولین بار به عنوان بخشی از یک تمرین مشترک، سه مانور همزمان برگزار می‌کنیم.»

به گفته «ایندیا تایمز»، «سازمان پیمان امنیت جمعی»، با حضور بیش از 4000 نیروی نظامی از کشورهای آسیای میانه و روسیه، عملیات تمرینی مشترکی برای «مهار درگیری‌های مسلحانه مرزی» برگزار خواهد کرد.

این رزمایش شامل آمادگی برای برگزاری عملیات مشترک در باب پشتیبانی لجستیکی، واحدهای متحرک، واحدهای مسلح به سلاح‌های پیشرفته و سخت‌افزار نظامی، گروه‌های عملیاتی ستاد و دبیرخانه مشترک، نیروهای پلیس عملیات ویژه، سازمان های امنیتی، و سرویس‌های ویژه می‌شود.

رزمایش تاجیکستان در حالی صورت می‌گیرد که مسکو از سوی دیگر تلاش می‌کند با طالبان ارتباط مثبت برقرار کند. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، هفته پیش از احتمال سرایت افراطی گری از افغانستان به کشورهای همسایه ابراز نگرانی کرد، و تاکید کرد که روسیه برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان عجله ندارد.

با این وجود، روسیه رهبران طالبان را دعوت کرده تا در روز چهارشنبه آتی برای رایزنی به مسکو بروند. در آنجا مقامات روسی تلاش خواهند کرد با طالبان در باب امنیت کشورهای آسیای میانه به تفاهمی دست پیدا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید