فعالان مدنی افغانستان: کشتار هزاره‌ها و شیعیان به‌عنوان «نسل‌کشی» به رسمیت شناخته شود

شاخه خراسان گروه «داعش» با «خطرناک» خواندن هزاره‌ها و شیعیان افغانستان آن‌ها را به حملات بیشتر تهدید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از فعالان مدنی افغانستان، با «سیستماتیک» خواندن کشتار هزاره‌ها و شیعیان در این کشور، از جامعه جهانی خواسته‌اند تا آن را به‌عنوان «نسل کشی» به رسمیت بشناسند و برای رسیدگی به آن فوری اقدام کنند.

فعالان مدنی مناطق مرکزی، دو‌شنبه، 18 اکتبر (26 میزان) در یک نشست خبری، حمله به نمازگزاران شیعه و هزاره در شهرهای کندز و قندهار را «جنایت ضد بشری» و«نسل کشی» عنوان کرده و خواهان جلوگیری از تکرار چنین حملاتی شدند.

در قطعنامه‌ای که در پایان این نشست منتشر شد آمده است: «در ادامه سیاست حذف و کشتار سیستماتیک علیه قوم هزاره و شیعه، دشمنان دین و انسانیت هنوز در پی حذف کلی این قشر عظیم کشور بوده و هر روز فاجعه خلق می‌کنند.»

فعالان مدنی در حالی نگرانی خود را بیان کرده‌اند که به تازگی شاخه خراسان گروه «داعش»، شیعیان افغانستان که عمدتا هزاره‌های این کشور هستند را «خطرناک» خوانده و آن‌ها را تهدید کرده است که مورد حملات تروریستی این گروه قرار خواهند گرفت.

پس از تسلط طالبان به افغانستان، شاخه خراسان گروه «داعش» حملات خود را به شهروندان شیعه و هزاره‌ این کشور و همچنین عناصر طالبان بیشتر کرده است و تنها در یک هفته اخیر، دو حمله مرگبار به مساجد شیعیان انجام شده است.

وقوع حمله انتحاری، جمعه، 15 اکتبر، در مسجد شیعیان شهر قندهار در جنوب افغانستان 62 کشته و 90 زخمی بر جای گذاشت. این انفجار در مسجد «امام بارگاه فاطمیه» شهر قندهار رخ داده است.

در دیگر حمله مرگبار «داعش»، جمعه، 8 اکتبر، به نمازگزاران در مسجد «سیدآباد» ولایت کندز، 150 شهروند افغانستانی کشته و 200 تن دیگر مجروح شدند.

این حملات مرگبار با واکنش‌های گسترده جهانی روبرو شده است؛ ایالات متحده، سازمان ملل، شورای امنیت این سازمان و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این حملات را محکوم و از ادامه آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

شاخه خراسان گروه «داعش» از سال 2014 از ولایت شرقی ننگرهار حضور خود در افغانستان را اعلام کرد و تاکنون حملات مرگبار زیادی را علیه شهروندان این کشور راه‌اندازی کرده‌اند. طی چند سال گذشته مراکز آموزشی، مدارس، باشگاه‌های ورزشی و حتی مراسم‌ عروسی شعیان و هزاره‌ها نیز از سوی داعش هدف حمله قرار گرفته‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید