سیاف: طالبان عامل شکل‌گیری عملیات‌های انتحاری در افغانستان است

طی یک هفته گذشته شاخه خراسان گروه «داعش» دو حمله مرگبار را بر مساجد شیعیان در افغانستان انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران قومی و مذهبی در افغانستان، در واکنش به حمله مرگبار بر مسجد «امام بارگاه فاطمیه» شعیان در شهر قندهار، اقدامات گذشته طالبان در انجام حملات مشابه را عامل شرایط کنونی دانسته است.

این رهبر مذهبی، شنبه 16 اکتبر، (24 میزان)، در فیس‌بوک خود، خطاب به طالبان، چرخاندن حکم شریعت بر اساس خواهشات نفسانی و مصالح شخصی را «بزرگترین جنایت» عنوان کرده است.

او حملات انتحاری و انفجار را «عمل زشت و ناروا» خوانده و افزوده است، حملات انتحاری که پیشتر از سوی گروه طالبان انجام می‌شدند و اکنون از سوی «داعش» صورت می‌گیرند را همواره محکوم کرده است.

عبدالرب رسول سیاف
عبدالرب رسول سیاف

بر بنیاد اظهارات او، چند سال قبل با استناد به آیات قرآن و احادیث پیغمبر، حکم شریعت در مورد انتحار و انفجار را بیان کرده و آن را «ناجایز» خوانده بود، اما افراد و گروه‌هایی که مشغول این جنایات بودند از جایز بودن آن دفاع کردند.

به نظر می‌رسد منظور سیاف گروه‌ طالبان است که نیروهایی ویژه تحت عنوان «استشهادی» برای حملات انتحاری آموزش می‌دادند و از آنها در حملات‌شان علیه مخالفان و مردم استفاده می‌کردند.

او با مخاطب قراردادن طالبان، گفت: «سوال من این است که آیا کمپ‌های تربیت افراد انتحاری بسته شده یا حال هم به کار خود ادامه می‌دهند.»

سخنان سیاف در حالی است که طالبان پیش از این بارها دست به چنین حملات مرگبار انتحاری زده‌اند و هزاران نفر را به کام مرگ فرستادند، اما اکنون حملات اخیر «داعش» بر مساجد هزاره‌ها و شیعیان را «جنایت بزرگ» عنوان می‌کنند.

وقوع حمله انتحاری، جمعه 15 اکتبر، در مسجد شیعیان شهر قندهار در جنوب افغانستان 62 کشته و 90 زخمی بر جای گذاشت. این انفجار در مسجد «امام بارگاه فاطمیه» شهر قندهار رخ داده است.

تداوم حملات هدفمند بر اقلیت‌های قومی و مذهبی در این کشور با نگرانی‌های گسترده سازمان ها و نهادهای حقوق بشری بین المللی روبرو شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید