آمریکا: روند خروج شهروندان آمریکایی از کابل به‌زودی از سر گرفته می‌شود

آخرین نیروهای نظامی آمریکا در 31 اوت گذشته افغانستان را ترک کردند و از آن تاریخ تعداد بسیار اندکی از شهروندان غربی موفق به خروج از افغانستان شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه در پی برنامه‌ریزی برای خروج شهروندان آمریکایی و دارندگان ویزای ایالات متحده از افغانستان پیش از پایان سال جاری میلادی است.

روزنامه «وال استریت ژورنال»، شامگاه پنج‌شنبه، 14 اکتبر، به نقل از این مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد که واشینگتن با کشورهای هم‌جوار افغانستان در حال هماهنگی است، به همین دلیل هنوز زمان ازسرگیری خروج این افراد تعیین نشده است.

این مقام آمریکایی گفت که در حال تهیه مدارک مسافران، اجازه پرواز از آسمان کشورهای هم‌جوار افغانستان و گفت‌وگو با طالبان برای خروج افراد مذکور هستیم.

وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام دیگر وزارت خارجه آمریکا آورده که ایالات متحده برای تسریع در خروج شهروندانش از افغانستان به‌دنبال افزایش پروازهای اجاره‌ای از شرکت‌های هواپیمایی است.

این مقام تاکید کرده که بیش از 200 شهروند و مقیم آمریکا از 31 اوت با پروازهای اجاره‌ای افغانستان را ترک کردند.

مقام مذکور با اشاره به این که واشینگتن برای حل این مشکل با متحدان خود در حال رایزنی جدی است، افزود: «وزارت خارجه آمریکا برای انجام سریع عملیات خروج شهروندان به دنبال برقراری چندین پرواز در هفته از فرودگاه کابل است.»

فرودگاه کابل
فرودگاه کابل

او‌ ادامه داد تا بازگشایی کامل فرودگاه کابل، بهترین راه حل استفاده از هواپیماهای اجاره‌ای است.

وی همچنین خاطرنشان کرد، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی از رفتن به افغانستان سر باز می‌زنند و برخی شرکت‌های دیگر قادر به پرداخت حق بیمه مسافر به این کشور نیستند.

انتقال 100 هزار نفر

بنا به گفته سازمان‌های مهاجرتی، پس از تصرف کامل افغانستان توسط طالبان، حدود 100 هزار شهروند افغان طی دو هفته از ماه اوت توسط آمریکا و متحدانش از این کشور خارج شدند.

با این حال وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بسیاری از دارندگان ویزای مهاجرت موفق به خروج از افغانستان نشدند.

فرودگاه کابل همچنان بر روی پروازهای غیر نظامی بسته است و مشخص نیست چه کسی مدیریت این فرودگاه را برعهده دارد.

آخرین نیروهای نظامی آمریکا در 31 اوت گذشته افغانستان را ترک کردند و از آن تاریخ تاکنون تعداد بسیار اندکی از شهروندان غربی از طریق فرودگاه کابل و مزارشریف موفق به خروج از افغانستان شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید