پوتین: تروریست‌ها از سوریه و عراق وارد افغانستان می‌شوند

جامعه جهانی بارها تاکید کرده است که نباید افغانستان به پناهگاه امن تروریست‌ها مبدل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از ورود «تروریست‌های افراطی» از سوریه و عراق به افغانستان خبر داده و گفته ممکن است آنها امنیت کشورهای آسیای میانه را با خطر مواجه سازند.

پوتین، چهارشنبه، 13 اکتبر (21 میزان)، در یک نشست ویدیویی با اعضای سرویس مخفی جمهوری‌های شوروی سابق هشدار داده است از آنجایی که وضعیت برای تروریست‌ها در افغانستان مساعد نیست، احتمال دارد که این افراد پیش‌روی مستقیم در کشورهای شوروی سابق را در دستور کار خود قرار دهند.

او گفته است افراطی‌ها تجربه‌ لازم برای جنگ را دارند.

هرچند رئیس جمهوری روسیه از تروریست‌هایی که به گفته او از سوریه و عراق وارد این کشور می‌شوند نام نبرده است، اما به نظر می‌رسد هدف او اعضای گروه «داعش» هستند که طی سال‌های اخیر در این دو کشور جنگ زده حضور فعال داشتند.

روسیه برای مبارزه با «داعش» طی سال‌های گذشته عملیات وسیع را در خاک سوریه راه اندازی کرده است.

پوتین در این نشست مجازی، علاوه کرده است که برای جلوگیری از تهدیدات احتمالی، کشورهای عضو شوروی سابق، نظارت‌های مرزی خود با افغانستان را افزایش می‌دهند.

او پیشتر بارها هشدار داده بود که ممکن است تروریست‌ها از اغتشاشات داخلی کابل سوءاستفاده کرده و برای برهم زدن امنیت کشورهای همسایه، به‌عنوان پناهجو وارد این کشورها شوند.

از سویی دیگر، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفته است، هیئت طالبان هفته آینده در مسکو درباره افغانستان مذاکره خواهند کرد.

پوتین درحالی از این موضوع ابراز نگرانی کرده است که پیش از این کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده، خواستار تعهد طالبان مبنی بر تبدیل نشدن این کشور به پناهگاه امن تروریست‌های جهانی شده‌اند.

مسئولان ارشد طالبان نیز در اظهارات خود به کشورهای دیگر اطمینان داده‌اند که اجازه نخواهند داد افغانستان به پناهگاه‌ تروریست‌های جهانی مبدل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید