بایدن دستور داد پرونده مترجمی که در افغانستان به او کمک کرده بود پیگیری شود

مترجم افغان: «من احساس می‌کنم اکنون در بهشت هستم افغانستان تحت حاکمیت طالبان جهنم است»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اخیرا نیروهای آمریکایی عملیاتی محرمانه انجام دادند که در آن موفق شدند یک مترجم افغان را که پس از سرنگونی رژیم طالبان در سال 2001 با آنها کار کرده بود، نجات دهند.

بر اساس گزارش «وال استریت ژورنال»، امان خلیلی به همراه همسر و پنج فرزندش اخیراً وارد پاکستان شدند، وزارت خارجه آمریکا در تلاش است تا وی را به آمریکا انتقال دهد.

این مترجم افغان گفت: «من احساس می‌کنم اکنون در بهشت هستم افغانستان تحت حاکمیت طالبان جهنم است.»

امان خلیلی که به جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده کمک کرده بود از کمینی در سال 2008 جان سالم به در برد، توانست با کمک آمریکا به همراه خانواده خود از افغانستان تحت سلطه طالبان خارج شود.

امان خلیلی، کارمند محلی افغان آمریکا و عضوی گروهی بود که 13 سال پیش بایدن و دو نماینده دیگر کنگره آمریکا را بعد از فرود اجباری بالگرد آنها به خاطر طوفان روی کوهی پوشیده از برف‌ که در معرض کمین بود، به مکانی امن بازگرداند.

چاک هگل و جان کری، سناتورهای ایالات متحده نیز دیگر افرادی بودند که خلیلی نجاتشان داده بود.

درخواست از بایدن

براساس این گزارش، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید از خدمات مترجم افغان تشکر کرده و قول داده است که در زمینه خروج به او کمک کند.

در همین حال، یک مقام کاخ سفید توضیح داد، جو بایدن بارها پرونده خلیلی را دیده بود و او را موظف به نظارت بر پرونده خلیلی و تسریع درخواست ویزای ویژه مهاجرت و دسترسی به آمریکا کرده بود.

این گزارش همچنین به تلاش تیمی از دولت بایدن برای خروج خلیلی و عملیات مخفیانه‌ای برای خروج او و خانواده اش از افغانستان اشاره کرد.

«ما می‌خواستیم این لطف را جبران کنیم»

برایان جنته، عضو تیم گارد ملی آریزونا، خاطرنشان کرد که خلیلی به او کمک کرد تا در کنار آمریکایی‌های دیگر در افغانستان بجنگند و او می‌خواهد این لطف را جبران کند.

خلیلی پیشتر گفته بود امیدوار است بایدن به او کمک کند، و افزوده بود که به او «اعتماد» دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید