بازگشایی برخی مدارس دخترانه در چهار ولایت شمالی افغانستان

مقامات محلی طالبان در ولایت‌های بلخ، کندز، سرپل و جوزجان به برخی مدارس دخترانه اجازه بازگشایی دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات محلی طالبان در چهار ولایت کندز، بلخ، سرپل و جوزجان واقع در شمال افغانستان به برخی مدارس دخترانه اجازه بازگشایی مجدد دادند.

روزنامه «وال استریت ژورنال» گزارش داد که پس از آغاز سال تحصیلی در ماه سپتامبر گذشته، مقامات محلی طالبان اخیرا به برخی مدارس دخترانه در چهار ولایت شمال کشور اجازه بازگشایی دادند.

با این وجود، مقامات طالبان همچنان از بازگشایی مدارس دخترانه در کابل، پایتخت افغانستان و ولایتهای جنوبی و شرقی کشور ممانعت می‌کنند.

مدرسه‌ای در افغانستان
مدرسه‌ای در افغانستان

بنا به گزارش منابع محلی، مدارس ابتدایی دخترانه در دو ولایت بلخ و کندز به مرکزیت دو شهر بزرگ مزارشریف و کندز فعالیت خود را کمتر از یک ماه پیش مجددا آغاز کردند.

این منابع خاطرنشان کردند که مسئولان طالبان از مدیران این مدارس دخترانه خواستند که فعالیت خود را از سر بگیرند.

منابع مذکور همچنین از اجازه بازگشایی مجدد برخی مدارس در دو ولایت سرپل و جوزجان خبر دادند.

تردید خانواده‌ها

مقامات طالبان در ولایت بلخ از معلمان خواسته‌اند که دانش‌آموزان دختر را برای بازگشت به مدارس تشویق کنند. به‌رغم چنین درخواستی، بسیاری از خانواده‌ها به‌دلیل ترس از عناصر طالبان و سیاست‌های این گروه اسلامگرای تندرو از حضور دختران خود در مدارس هراس دارند.

دانش‌آموزان افغانستانی
دانش‌آموزان افغانستانی

یک مقام طالبان به معلمان در مزارشریف گفت که «بروید به منازل دانش‌آموزان دختر و از آنها درخواست کنید به کلاس‌های درس بازگردند.»

تصمیم مقطعی

با وجود اعلام‌ غیر رسمی بازگشایی مدارس در برخی ایالات‌های شمالی افغانستان، مدارس و دانشگاه‌ها در بسیاری از ولایت‌ها به‌ویژه کابل بر روی دختران کماکان بسته است.

سال تحصیلی جدید در افغانستان از ماه سپتامبر آغاز شد و بر اساس تصمیم مقامات طالبان، فقط معلمان مرد و دانش‌آموزان پسر اجازه حضور در مدارس و دانشگاه‌ها را یافتند.

پس از تصرف کابل در اواسط ماه اوت گذشته توسط گروه طالبان و ممنوعیت حضور دختران و زنان در مدارس و دانشگاه‌های افغانستان، پرسش‌های زیادی در مورد نگرش این گروه تندرو در رابطه با حقوق زنان مطرح شده است.

عناصر طالبان
عناصر طالبان

طالبان پیشتر از کارکنان زن شاغل در موسسات دولتی خواست که در خانه‬‌های خود بمانند و بر سر کار خویش حاضر نشوند. این اقدام طالبان با واکنش‌های تند جهانی و مخالفت زنان افغانستان مواجه شد.

در دوره اول حکومت طالبان میان سال‌های 1996 تا 2001 هم زنان از کار، تحصیل و مسافرت محروم شده و اجازه ترک منازل خود بدون همراهی با یک مرد را نداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید